Meksikalı Kadın Yeni Doğan Bebeğine Üzüldü ve Şirket Kurdu!

0
2326
ilginç fikirler
meksikalı kadın girişimci: Ixchel Anaya

2009 senesinde Ixchel Anaya isimli kadın, yeni doğan bebeğinin pişik probleminden esinlenerek, fikrini küreselleşen bir iş haline getirmeyi başardı.

İlk zamanlar yıkanabilir çocuk bezi kullanmayı denedi. Ancak bulunduğu yerde satılan bezler kalitesizdi. Alabileceği yerler ise oldukça uzaktı. Böylece babaannesinden de yardım alarak, ellerinde ki kumaşlarla bir bez yapmayı denediler ve kısa sürede iyi bir bez ortaya çıkardılar. Bu süreçte diğer çocuk sahibi olan arkadaşlarına da yaptı ve onlara ürününü sattı. Yaptığı yıkanabilir bezlere ilgi sürekli artınca, bu işte bir gelecek olduğunu düşündü ve kocasıyla birlikte Ecopipo bezlerini piyasaya sürdüler. Eco, ekolojik kelimesinin kısaltılması, pipo ise geleneksel bir oyuncakları. İsmini de bu şekilde düşünerek oluşturmuşlar.

tek kullanımlık olmayan çocuk bezi
yıkanabilir çocuk bezi

Bugün kurmuş oldukları şirket, çeşitli ülkelere de ihracat yaparak yıllık 1,3 milyon dolarlık satış yapıyor. Bu satışın %90’ını web sitesi üzerinden, %10’ unu ise ihraç ederek yapmaktadır.
Ecopipo, elde ettikleri gelirin % 90’ını kendi web sitesi üzerinden satış yaparak,% 20’sini ihraç ederek sağlamaktadır.

Bezler, su geçirmez bir poliüretan dış tabakaya, yumuşak bir polyester mikro polar iç tabakaya ve bambu elyafından yapılmış emici eklere sahiptir. Geniş bir renk ve desen yelpazesi de mevcutturyıkanabilir bez ecopipo
Bezler, su geçirmez bir poliüretan dış tabakaya, yumuşak bir polyester mikro polar iç tabakaya ve bambu elyafından yapılmış emici eklere sahiptir. Geniş bir renk ve desen yelpazesi de mevcuttur. Tamamen yıkanabilir özelliğe sahip olan bu bezler, yaklaşık 18 dolar fiyata sahiptir. Pahalı gibi görünse de, tek kullanımlık olmadığı için ekonomik ve çevreci olduğu için insanlar çokça tercih ediliyor.

Bir başka yazımızda görüşmek üzere. UstaGirişimci ile kalın.