Neden Girişimcisiniz Yada Neden Olmayı Düşünüyorsunuz? Bunu Bilmek Size Nasıl Bir Fayda Sağlayabilir ki!

0
2311
girişimcilik faktörleri

Kendi motivasyonlarınızı daha iyi anlamak, girişimcilik gelişiminizin çeşitli alanlarında size yardımcı olabilir.

Her yıl belki de binlerce insan girişimci olmaktadır. Bu zorlu yol; gerçeklik kontrolleri, beklenmedik geri dönüşler, büyük miktarda finansal ve duygusal gerginlikle doludur. Öyleyse neden bu kadar çok insan bu yaşam tarzını tercih etmektedir?
Eğer bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen ya bir girişimcisiniz ya da olmayı düşünüyorsunuz. Peki, girişimci olmanızın ya da girişimciliği düşünmenizin gerçek nedenlerini biliyor musunuz?
neden girişimcilik
Bilmek Neden Önemli?
Bu soru sizlere belki de oldukça mantıksız gelmektedir. Sonuçta, girişimciliğin bazı belirgin faydaları vardır. Ancak hepsi sizin için önemli olmayabilir ve bazıları farkında olmadan karar vermenizi etkiliyor olabilir. Kendi motivasyon kanallarınızı daha iyi anlamak, girişimcilik kariyerinizin gelişimin size yardımcı olabilir.

  • YÖN: Girişimci olmak için kişisel motivasyonlarınızı anlamak, işinizi doğru yönde yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, bağlı bulunduğunuz iş kolunda sağlam bir rekabet ortamı varsa, işinizi geleneksel olmayan alanlarda sürdürerek rakiplerinize meydan okuyabilirsiniz. Ancak daha sağlıklı, esnek bir iş-yaşam dengesini korumakla daha fazla ilgileniyorsanız, işinizi daha muhafazakar bir şekilde yürütmeyi tercih edebilirsiniz.
  • AÇIKLIK: Kişisel motivasyonlarınızı belirlemek, belirli seçimlerin size neden daha fazla cazip geldiğini veya bazı şeylerin sizi neden olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilediğini açıklamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, para sizin için büyük bir motivasyon kaynağıysa, kısa vadeli kayıplardan oldukça etkilenebilirsiniz.
  • MORAL: Son olarak özellikle ne istediğinizi bilmek, istediğinizi elde etmenize yardımcı olabilir ve moralinizi bu süreçte yüksek tutmanıza yardımcı olabilir. İhtiyaçlarınız hakkında iyi bir fikriniz olduğunda, bu belirli ihtiyaçları karşılamak için daha fazla çalışabilir ve devam eden süreçleriniz için daha az endişe edebilirsiniz.
    Bunlarla birlikte, motivasyon kaynaklarınızın ne olduğunu bulmak için bir yardım eline ihtiyacınız olabilir. İşte sizler için en yaygın olanlardan bazıları:

1. Para
Daha fazla para kazanmak için girişimci olmayı düşünmekte yanlış bir şey yoktur. Şimdiye kadar, girişimciliğin kimseyi hızlı bir şekilde zengin etmediğini, ancak mütevazı işletmelerin bile usta girişimciler için etkileyici bir kazanç getirebileceğini bilmelisiniz. Girişimcilik, iyi bir fikriniz ve alanınızda usta olmanız koşuluyla, neredeyse sınırsız gelir potansiyeline sahiptir. Paranın ise sizin için büyük bir öncelik olduğunu bilmek, işinizi daha kârlı bir yöne yönlendirmenize yardımcı olabilir.
2. Bağımsızlık
Bazı insanlar sunduğu bağımsızlık nedeniyle(kendi işinin patronu olacağı düşüncesiyle) girişimciliği tercih etmektedir. Bir patronun veya bir başkasının onlara ne yapmaları gerektiğini söylüyor olmasından bıkmış ve bu yüzden kendi yaşamlarının sorumluluğunu almak istemektedirler. Karar verme sürecinde ve bir işletme için rota belirleme sürecinin altında belirli bir gurur duygusu vardır. Açıkçası, hayatta istediğinizi yapmak için daha fazla esnekliğe sahip olacağınızı biliyorsunuz. Hatta uzun bir tatil yapma veya eve erken gitme hayaliyle yaşıyorsunuz.
3. Yaratıcılık
Bazı insanlar bir şeyler yaratma dürtüsüne sahiptir ve yaratıcı bir çaba olmadan da girişimcilik hiçbir şeydir. Bu durum, bir girişimci olarak sizlerin kendini idame ettiren bir sistemi başlatıp şekillendirebilmeniz için sanatsal bir projedir. Bu sizin birincil motivasyon kaynağınız olduğunda her zaman en pragmatik olmasa bile, kendi kendini sürdürebilen öğelere odaklanabilir ve iç vizyonunuza öncelik verebilirsiniz.
4. Miras
Bazı girişimciler için bir iş kurmak tamamen miras bırakmakla ilgili olabilir. Aslında bunun birkaç farklı şekli vardır. Örneğin, çocuklarınızın yahut torunlarınızın rahat bir hayat sürmesi için bir iş kuruyor olabilirsiniz ya da dünyaya bir iz bırakmak için.
5. Liderlik
A tipi kişiliğe sahip bir insansanız, lider olma düşüncesi sizin için iyi bir motivasyon kaynağı olabilir. Özel bir ekip kurmak, yakınınızda olmasını istediğiniz kişileri seçecek olmak vs. Ekip kurma konusunda yön belirleyici olmak ve bu ekibin başını çekmek, bazıları için girişimciliğin en ödüllendirici kısmıdır. Bu sizin için doğruysa, ekip oluşturmayı diğer önceliklerin üzerine koyabilirsiniz.
6. Zorluk
Son olarak, ilginçtir ki bazı insanlar için girişimcilik tamamen zorluklarla ilgilidir. Başarısız olma ihtimalinden korkmazlar ve bu yüzden heyecanlanırlar. Sonunda yaşayacakları memnuniyet nedeniyle bir projeye uzun saatler ayırmayı ve sıkı çalışmalar yapmayı oldukça seviyorlar. Çoğu girişimci en azından kısmen de olsa motive olmuş durumdadır. Siz eğer buna hazır değilseniz ya da kolay bir yaşam istiyorsanız muhtemelen çabalarınızda veya işinizde başarılı olamayacaksınız.

Tüm bu motivasyon kaynaklarından, bir tanesinden veya birkaçından etkilenmiş olabilirsiniz. Bu etkileyicileri tanımlayabildiğiniz sürece kararlarınızı neyin etkilediğinin pekte önemi yoktur.