Network Marketing(Ağ Pazarlama) Nedir, Ne Kazandırır ve Ne Kaybettirir?

0
3458
network pazarlama yararlı mıdır

Bir ürününüz varsa ve bunu satmak istiyorsanız farklı yolları deneyebilirsiniz. Bunlardan birkaçı; doğrudan, tele, internetten veya Network pazarlamadır. Yazımızda sizlere ağ pazarlama hakkında bilgiler vermeye çalışacağız ancak, bu şu demek değildir;’’ ağ pazarlama şeklinin doğruluğunu veya yanlışlığını ele alacağız.’’Tamamen objektif şekilde ağ pazarlamayı biz anlatacağız, siz ise doğruluğuna veya yanlışlığına karar vereceksiniz.
network pazarlama nedir
Network pazarlama diğer ismiyle Multi Level Marketing (MLM) ilk kez Amerikalı bir kimyager tarafından oluşturulmuştur ve yine başka bir Amerikalı şirket tarafından 1994 yılında Türkiye’ye giriş yapmıştır.
Network Marketing Nasıl Çalışır?
network pazarlamanın amacı nedir
Network marketing, tavsiye usulüyle ilerleyen bir satış-pazarlama endüstrisidir. Yani kendi başına bir sektörde diye biliriz.
İlk önce çevrenizdeki herhangi birinden size bir telefon gelir veya nadir olarak yüz yüze görüşme teklifinde bulunulur. Size ulaşan kişi, çok güzel bir işle tanıştığını ve çok paralar kazanacağınızı söyler sizi iş görüşmesine davet eder. Görüşmeye gittiğinizde bir dizüstü bilgisayarla 25-30 dakika sunum yapılır. Sunumdan sonra dilerseniz belirli bir bedel ödeyerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Girdiğiniz bu sistemde ilk önce eğitim alırsınız. Alacağınız eğitim, kişileri bu sisteme nasıl davet edeceğiniz, eğitim sonunda neler yapacağınız, ürün veya hizmetleri nasıl anlatacağınız gibi konularda sizi yetiştirir. Eğitimden sonra size öğretilen kurallarla çevrenizi davet edersiniz. Sisteme dahil ettiğiniz her kişi için fazladan referans parası alırsınız ama asıl konu sizin dahil olan her kişiyi denge de götürmenizdir. Denge konusunu ise şu şekilde açıklamakta fayda var;
network pazarlama nasıl yapılır
İki kolunuz olduğunu ve bir kolunuzda 60 kişi diğer kolunuzda 10 kişi olduğunu varsayalım: Para kazanabilmeniz için kolları karşılıklı dengede götürmeniz gerekmektedir. Yani, bir kolunuzdaki kişinin diğer kolunuzda karşılığı varsa para kazanabilirsiniz. İşi sayılara döktüğümüzde toplam 70 kişiniz var. Kollarınızın 35’e 35 dengede gitmesi gerekirken siz eğer kollarınızı 60’a 10 şeklinde götürmeye çalışırsanız hiç para kazanamazsınız. Tüm vermiş olduğunuz emeklerinizde boşa gider.

Network sisteminde asıl mesele ekibinizin sayısıdır. Burada sayıdan kasıt, sizin ekibinizde bulunan toplam kişi sayısıdır ve bu kişi sayısı ne kadar yüksek ve ne kadar dengede ise o kadar para kazanırsınız. Ancak bu, ‘’ben hiç çalışmayacağım herşeyi ekibim yapacak’’ demek değildir. Asla böyle bir şey olmaz. Eğer ki bu sistemde, ne kadar zor olsada bir ihtimal ekibinizi oluşturabilirseniz onları yönetebilmenin ne kadar zor olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda sürekli liderlik, pazarlara, yönetim gibi eğitimlere bizzat katılmanız gerekecek.
Önemli bir konudan daha bahsedecek olursak:
Network pazarlamada bir ticaret işi olduğu için, normal ticarette ki ‘’ilk yumruğu vuran kazanır’’ felsefesi burada da geçerlidir. Ki bunu bu tarz şirketler ne kadar inkar etseler bile.

Bir kişinin bu sistem üzerinden çok para kazanabilmesi için çok ama çok önceden bu sisteme giriş yapması gerekmektedir.
Eğer bu sisteme girmeyi düşünenler varsa, size önerim gireceğiniz şirketi iyi araştırmanızdır. Çünkü bu şirkete önce kendinizi sonra ise çevreni dahil edeceksiniz. Kaybetme olasılığı oldukça yüksek olan bu sistemde, yaşayacağınız olumsuzlukları ailenize, akrabalarınıza ve arkadaşlarınıza açıklayamaya bilir ve onları kaybedebilirsiniz. Bunun çok büyük örnekleri bu sektörde mevcuttur. Ki bu tip etkenlerden dolayıda network marketing eski popülaritesini ve güvenini yitirmiştir.

UstaGirişimci ile kalmaya devam edin…