Organik Tarımı Destekleyen Tarımsal Faaliyet; ’’Fide Yetiştiriciliği’’

1
2395
tarımsal iş fikirleri

Tarımsal iş fikirleri köşemizde sizlere fide seracılığından bahsedeceğiz. Ülkemizde bu işi yapan farklı ölçeklerde birçok işletme bulunsa da, organik tarımın büyük artış göstermesiyle sektördeki fide eksikliği henüz karşılanamıyor. Bu yüzden üreticiler çoğu zaman kendi fidelerini üretme yoluna gidiyorlar. Bu durumda üreticiye ekstra zaman kaybı ve maliyet yaşatıyor. Peki, bu işi bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için:

Fide nedir ve biz fideyi nasıl girişim haline getirebiliriz?

tarımsal anlamda yapılacak iş fikri
fide yetiştiriciliği

Fide bir tohumun filizlenip belli bir seviyeye gelmiş halidir. Örneğin, salatalık fidesi için 4-5 yaprak olması dikime hazır hale geldiğini gösterir. Özellikle sebze üretiminde üreticiler, hazır fide temin ederek dikim yapmayı tercih ederler. Peki, neden tohumla üretim değil de fide ile üretim tercih edilmektedir?
Üretici tohumu toprağa ekip üretime başlamış olsa, tohum fide olana kadar bir zaman geçmesi gerekir. Bu geçen zaman zarfında tohumun zararlı böceklerle zarar görmesi ve don olayları gibi risklerle karşılaşması muhtemeldir. Sağlıklı fideler üretilse bile bu durum hasat zamanını geciktirir. Bunun yerine sera ortamında dikim zamanlarından daha önce üretilen fideleri üretici temin edip, tohumu ekeceği zamanda fideyi toprakla buluşturur. Böylece sağlıklı fidelerle üretim kaybı en aza inecektir. Daha önceden olgunlaştırılmış fideler sayesinde zaman tasarrufu yapılacak ve hasat daha erkene çekilmiş olacaktır.
Yapmamız gereken ısı ışık faktörlerini kontrol edebileceğimiz bir sera kurmak ve dikim mevsimlerine denk gelecek şekilde fide üretmek. Ülkemizde her bölgenin ekim mevsimleri farklılık gösterdiği için üretim zamanına dikkat etmek gerekir. Örneğin, Şubat ayında İç Anadolu’da fide satamazsınız. Bu bölgede dikim zamanı Nisan ayı olduğu için fideleriniz bu aya kadar hazır olmalı. Ege ve Güney bölgelerinde ki yerler için üretimi biraz daha erken, Doğu bölgeleri için ise üretimi biraz daha geciktirmeniz gerekir.
Toprak ve tarım her daim hayatımızın bir parçası olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Teknoloji ne kadar ileriye giderse gitsin insanlık her zaman toprağa ihtiyaç duyacaktır. Biz usta girişimcilere de böylesine fırsatları değerlendirmek düşüyor.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.