Organik Tarımın ve Günümüz Girişimcilik Faaliyetlerinin Yapı Taşlarından Olan, ‘’Solucan Gübresi’’

0
2318
popüler iş fikri, solucan gübresi

Usta girişimci ailesi olarak tarımsal iş fikirleri üzerine yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki dünya organik tarım alanında atağa geçmiş durumda. Bilinçlenen dünya toplumu ile birlikte çevreye ve insan sağlığına duyarlı usta girişimciler tarımsal anlamda organikleşme çabası içerisindeler. Bende bu yazımda sizlerle, organik tarımın mihenk taşlarından ve günümüzün en revaçta sektörlerinden biri olan ‘’doğal solucan gübresini’’ incelemeyi düşündüm.
Şimdi hep birlikte solucan gübresi nasıl elde edilir, nasıl kullanılır, ne işimize yarar ve en önemlisi bir girişimciye ne kazandırır? Sorularına yanıt bulmaya çalışalım:
solucan gübresi işi nasıl yapılır

Öncelikle solucan gübresinin yaygın kullanım alanları nedir?
Solucan gübresi dünya genelinde sebze meyve yetiştiriciliğinde, üzüm yetiştiriciliği alanında ve patates tarımında yaygın olarak kullanılır. Bunun yanında çim yetiştirme alanında güçlü etkisi sebebiyle çokça tercih edilmektedir. Ülkemizde ise üretiminin kısıtlı ve yetersiz olsa da en çok kullanılan alan, seracılıktır. Birçok sebze üreticisi bu gübreden haberdar olmadığı için, gübreyi üretim materyalleri arasında bulundurmamaktadır.

Solucan gübresini nasıl elde edilir?
solucan gübresi nasıl üretilir
Solucanlar hızlı üreyip çoğalan canlılardır. Kısa bir sürede sayılarını katlayarak çoğalırlar. İlk önce edinmeniz gereken şey solucanın kendisidir. Birçok türü bulunan solucanın gübre üretimi için tercih edileni ise, Kırmızı Kaliforniya Solucanıdır. 10 bin adet solucanla başladığımızı düşünürsek; 10 bin solucan için yaklaşık 2500 TL ödememiz gereklidir. Solucanları içinde barındıracağımız tanklar olmalıdır. Sert plastik tankları tercih etmenizi bu noktada öneriyoruz. Son olarakta ihtiyacımız olan şey, solucanlar için mama. Piyasada hazır mamalar bulunmaktadır. Başlangıç aşamasında satın alabilirsiniz. Ancak ilerleyen aşamalarda maliyeti bir hayli artıracağından, kendiniz üretim yapmak zorunda kalacaksınız. 10 bin solucan için 500-600 kg kadar mama yeterli olacaktır. Solucanlar makine gibi çalışırlar. Önüne koyduğunuz mamayı gübre haline getirirler ve bunu yaparken de inanamayacağınız bir şekilde çoğalırlar.

Peki, maliyeti düşürmek adına solucan için nasıl mama hazırlanır?
solucan için mama hazırlamak
Mamanın temelini büyükbaş hayvan gübresi oluşturur. En fazla ihtiyaç duyacağınız ürün budur. 3 ay kadar havalandırılarak bekletilmiş ve kokusu gitmiş gübre ile 15 gün açık havada bekletilmiş çay posası karıştırılır. Bunun yanında meyve sebze atıkları bu karışıma eklenir ve harmanlanarak karıştırılır. Karıştırma işlemi esnasında nemlenmesi için su ilavesi yapılır. Fazla su verilmemelidir. Mamayı elinizle sıktığınız zaman su damlamayacak kıvamda olmalıdır. Fazla sulu ve kuru olan mama solucanlara zarar vermektedir. Meyve sebze atıkları karışımından içerinde çürüyüp kaybolana kadar beklenmeli, bu sürede de karıştırma ve sulama işlemine devam etmelisiniz. Meyve ve sebze atıkları kaybolduğunda ise mamanız hazır.

Üretilen mama nasıl kullanılır?
Mama, belirli periyotlarla solucanlara verilir. Yeteri kadar ve az miktarda olacak şekilde verilirse, mamanın gübreye dönüştürülmesi daha kolay olacaktır. Mamanın gübre haline gelmesi; solucanları beslediğiniz tankın büyüklüğüne, solucan sayısına ve verdiğiniz mama miktarına göre değişim göstermektedir. Aşırı soğuk ve aşırı sıcaktan koruduğunuz müddetçe solucanlar aktif bir biçimde çalışmaya devam edeceklerdir.

Gelelim solucan gübresini ve kazancını nasıl temin edeceğinize:
solucan gübresi kazandırıyor mu
Hasat işlemlerinde, solucanları gübrenin içinden çıkarmanız gerekecek. Bunu elle tek tek yapamayacağımıza göre şu işlemi uygulayabiliriz; Taze mama hazırlayarak delikli sepetlere koyarız. Bu sepetleri, tankın içerisinde bulunan gübrenin üzerine bıraktığınızda kısa bir süre sonra solucanların taze mamanın içerisine geldiğini göreceksiniz. Sepetin büyüklüğüne göre değişse de ortalama 5 gün gibi bir sürede solucanların tamamı sepet içerindeki taze mamaya geçecektir. Bundan sonra sepetler yardımıyla solucanları başka bir yere taşıyabilirsiniz. Solucandan arındırılmış gübre ise kurutularak hasadı tamamlanır. Nemli kalmamasına yani, tamamen kurumasına dikkat edilmelidir. Tam entegre tesis için gerekli materyalleri temin edilebileceğimiz gibi, kendi imkanlarımız dahilinde basit şeylerle de bu işlemi gerçekleştirebiliriz.
Solucan gübresi üretiminde sadece gübre üretimi değil aynı zamanda solucan üretimi de kendiliğinden gerçekleşmiş olur. 100 bin solucan 7-8 ay gibi bir sürede 10 katına kadar çıkabilir. Yeni solucanları üretim envanterinize katarsanız, gübre üretimini artırmış olursunuz. Üretimden düzeyinden memnunsanız ve uğraşacak vaktiniz yoksa da, solucanları satarak ayrı bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Kazanç durumuna gelecek olursak:
100 bin solucan bir ayda yaklaşık olarak 150 kilogram gübre üretir. Gübrenin kilosu toptan alıcılara 3-3,5 TL civarlarında satılıyor. 1 milyon adet solucanla ayda 4-5 bin TL gelir elde etmek mümkündür. Bu sadece gübre satışından elde edilecek gelirdir. Bununla beraber yeni solucanları da satarakta gelir elde edebilirsiniz. (10 bin solucanın 2.500 TL olduğunu yukarıda ifade etmiştik)
Bundan 10 -15 yıl önce solucandan gübre üretilebileceğinden dahi habersizken, günümüz usta girişimcileri solucanlar sayesinde çok güzel paralar kazanabiliyor. Tüm dünya organik tarıma bu denli yönelmiş durumdayken, solucan gübresi üretme fikri kaçırılmayacak bir fırsat olarak siz geleceğin usta girişimcileri bekliyor.

Bir başka yazımda görüşmek üzere. UstaGirişimci ile kalın…