Öyle Bir Bitki Düşünün Ki! Dünya’nın En Pahalı Baharatı Olsun; ”SAFRAN”

0
3359
dünyanın en pahalı baharatı

Bu yazımda sizlere dünyanın en pahalı baharatlarından olan safran bitkisi ve safran yetiştiriciliği hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.
Usta girişimci ailesi olarak çok kazandıran iş fikirlerini ve yatırım alanlarını sizler için araştırmaya devam ediyoruz. Nedir Safran?

İlaç ve kimya enstitüsünün hammaddelerinden olan safran, baharat, boya hammaddesi, kozmetik sanayi ve halk hekimliğinde yaygın bir kullanım alanına sahip. Osmanlı döneminde yılda 8- 10 ton kadar üretimi yapılan bu bitki bu günlerde bu üretim miktarının çok çok altında. Karabük’ün Safranbolu ilçesinde üretimi yapılmaktadır. Ama burada bile üretildiği alan 3-4 dekarla sınırlıdır. Tarlada gramını 20 ila 50 lira arasında satmak mümkün.
Nasıl yetiştirilir?
safran nasıl üretilir
Safran bitkisi ılıman iklim hariç diğer iklimlerle uyum içerisindedir. Artan küresel ısınma ve iklim değişiklikleri de bu bitkiyi ülkemizin farklı bölgelerinde üretilebilir kılmıştır. Toprak istekleri üzüm asmasıyla benzerlik gösteriyor. Biraz kumlu ve rüzgâra karşı korunmuş güney yamaçları seviyor. Yapılan araştırmalar ikindi gölgesinin safrana iyi gelmediğini ortaya koymuştur.
Ekilecek arazi bir yıl önceden nadasa bırakılmalı ve yabancı ottan arındırılmalıdır. Zira ekim yapıldıktan sonra yabancı ot mücadelesi bir hayli zordur. Bitkinin lale soğanına benzer soğanları vardır ve tohum olarak bu soğanlar kullanılıyor. 3 0-45 cm sıra arası 10-12 cm derinlik şeklinde ekimi yapılır. Ekim için yaz ayları seçilir. En geç eylül başında ekilmiş olması gerekir. Safran çok yıllık bir bitkidir. Bir kez ekilen safran 3 yıl verimli hasat sağlar. Dikim yapılırken soğan üstleri 8 cm kadar sığır gübresi ile kapatılır en son üstüne 2-3 cm kadar toprak serpilir.
Safranlar genellikle Ekim ayı ortalarında çiçek açmaya başlar. Çiçekler her sabah açmadan koparılarak gölgede bekletilerek açmaları sağlandıktan sonra stigmaları üç parçanın birleştiği yerin 0,5 cm kadar altından açık sarı kısmın başladığı yerden elle, cımbızla veya makasla koparılır, koparılan stigmalar 30 dereceye ayarlanmış havalandırmalı fırın veya kurutma dolabında 24-26 saat kadar bekletilerek kurutulur. Kurutulmuş ürün tahta kutulara veya koyu renkli şişelere konularak rutubetsiz, serin ve ışık almayan bir yerde muhafaza edilir.
Pazar araştırması yapmadan da bu işe girmeyin. Çünkü Safran bitkisi pazarda satabileceğiniz bir ürün değildir. Pahalı olması ve kullanım alanları göz önüne alındığında, safran bitkisinin herhangi birine satılamayacağı aşikardır. Önce pazarınızı bulun ve girişiminizi bu doğrultuda yapın. Anlaşmalı ekim yapabilir, hatta maliyetlerinizi anlaşma yaptığınız kişi veya firmadan sağlayabilirsiniz. Birçok alanda olduğu gibi bu alanda da anlaşmalı ekim uygulamaları mevcuttur.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz.Bizi takip etmeye devam edin.