Pazarlamada, İnsanların Eğilimlerinden Faydalanarak Büyümenin 4 Yolu!

0
1551
insanları etkilemek için ne yapmalıyım

Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçlarının hayatımızda etkin rol oynamaya başlamasıyla pazarlama stratejileri tamamen değişti. Geçmişte standart pazarlama araçları kullanan firmalar, günümüzde marka bilincini ve satışlarını artırmak için sosyal medya kullanıyor. Buna en basit örneği giyim firmaları üzerinden verebiliriz. Arzın ve talebin oluşumuna göre, düşük fiyatlı ürünler oluşturmak yerine, tanıtımlarını sınırlı sayıda veya sınırlı günde gibi kavramlar oluşturarak yapan firmalar, sosyal medya üzerinden çok geniş bir kitleye ulaşarak normal satış standartlarının üzerine çıkmayı başarıyorlar. Doğal olarakta büyüyorlar. Peki, bunu nasıl yapıyorlar?

1- Sosyal Medyada ki Etkili Eğilimleri Tanımlıyorlar
Eğer sosyal medya araçlarında insanların bahsettikleri, üzerinde durdukları ve en çok takip ettiği şeyleri gözlemleyebilirseniz, işinizi de insanların hareketlerine göre yönlendirebilirsiniz. Bu sayede insanların ilgi alanlarına hitap ederek pazarlama gücünüzü artırabilirsiniz.

2- Markalarını Trend Olan Faktörlerle İlişkilendiriyorlar
Usta girişimcilerin çoğu insanların nelere karşı eğilimde olduğunu gözlemleyebilir. Ancak gözlem asla tek başına yeterli değildir. Trend’in ne olduğunu anlamalı ve markanızı büyütmek için bunu kullanmalısınız.

3- Sosyal Medya Bilincine Sahipler ve İyi İçerik Hazırlıyorlar
Sosyal medyanın girişimciler için sadece takip amaçlı kullanıldığı düşünülemez. Bir girişimci hangi alana hizmet ediyor olursa olsun, tüketicisinin dikkatini çekebilmek adına eşsiz içerikler hazırlayabilmeli ve bunları tüketicilerin dikkatini çekebilmelidir. Bunu ne kadar iyi yapabilirseniz, o kadar çok müşteri çekmeyi ve markanızın keşfedilmesini sağlayabilirsiniz.

4- Tüketicilerin Etkilendiği Faktörlere Göre Üretim Yapıyorlar
Pazarlamanın en etkili yollarından biridir. Tüketiciler genelde hayranı oldukları insanlarla veya nesnelerle alakalı olmak isterler. Sizde bu yoldan hareketle, tüketicilerin hayranlık duyduğu şeyler üzerinden yola çıkarak, onların dikkatini çekmeyi ve portföyünüzü genişletmeyi başarabilirsiniz.

SONUÇ
Hangi sektöre hizmet ediyor olursanız olun, pazarlama eğilimlerinden faydalanarak büyümeyi başarabilirsiniz. Bu sayede marka bilincinizi ve gelirinizi artırarak iyi yerlere gelebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, insanları gözlemlemek hem de oturduğunuz yerden.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.
.