Pazarlamanın En Kolay ve En Etkili Yöntemlerinden Biri; Sosyal Medya Pazarlaması!

0
1691
sosyal medya pazarlamasının faydaları nedir

İnternet hayatımıza girdiğinden beri herşey artık daha kolay. Alışverişlerimizi oradan yapıyoruz, yemeklerimizi oradan söylüyoruz, dışarıya çıkmadan istediğimiz filmleri izliyoruz, almak istediğimiz hediyeleri oradan beğenip ve alıyoruz, kitaplarımız, sabahları okuduğumuz gazeteler ve hatta dostluklarımız bile orada. Arkadaşlarımızın nerede olduğunu, neler yaptıklarını, o an ki ruh hallerini herşeyi sosyal medyadan görebiliyoruz.
sosyal medya pazarlaması
Peki, artık her şeyin orada olduğunu düşünürsek; ‘Tüketim Toplumu’ içerisinde yaşadığımız için pazarlamanın da burada olması gayet doğal bir durum değil midir?
Artık pazarlama literatürüne, ‘sosyal medya pazarlaması’ denen yeni bir tanım eklendi. Bu sayede girişimciler için satış, pazarlama ve reklamlar için yeni bir alan daha açılmış oldu.

Neden Sosyal Medyada Yer Almalısınız?
girişimci neden sosyal medyada yer almalı
Kendi işini yapmaya yeni başlamış girişimciler için, büyük mecralarda (tv, gazete, radyo vb.) reklam vermek maddi yönden çok yorucu olmaktadır. Hatta çoğu işletme için böyle bir durum imkansızdır. Ancak işletmelerin, sunduğu ürün veya hizmetleri potansiyel müşterilere tanıtması gerekmektedir. İşletmelerin tanıtımını en akıllı ve en ucuz şekilde yapabileceği yöntem ise, ‘sosyal medya reklamı’ vermektir.
2017 Verilere göre;
facebook, instagram kullanıcı sayıları
Facebook kullanıcı sayısı 2 MİLYAR, instagram kullanıcı sayısı ise 700 milyon kişiyi geçmiştir. Bu sayıların ne anlama geldiğini ilk başta anlayamayabiliriz. Ta ki dünya nüfusunun 8 milyarı aştığını duyana kadar. Yani dünyada ki her 4 kişiden birinin facebook hesabı var. Daha da önemlisi insanlar televizyonunu yanında taşıyamazken, sosyal medya hesaplarını her yerde ve her an taşıyabiliyor.

Sosyal medyanın pazarlama için etkili yanı ise; üretilen yapay zekalar sayesinde, cep telefonlarının konumlarına ve internet üzerinden yapılan aramalara ulaşılabiliyor. Bu sayede ürün veya hizmetlerinize, benzer ürün veya hizmetlere ilgi duyan bir kişiye, reklamlarınız sosyal medya üzerinden anında sunuluyor. Yani potansiyel müşterilerinize, nokta atışı hedefleme ile hiç zaman kaybetmeden ve emek dahi harcamadan ulaşabilme durumunuz söz konusudur. Durum böyle olunca da siz rahat bir şekilde etkili reklam yapmanın ve bu sayede satışlarınızı artırmanın keyfini çıkarıyorsunuz, müşteriler ise yorulmadan alışveriş ve ürün/hizmet analizi yapmanın keyfini çıkarıyor.

Bir başka yazıda görüşmek üzere, UstaGirişimci ile kalın.