Plastiklerin Yok Olmasını Sağlayan ve Hatta Plastikleri Yem Yapan Buluş!

0
2464
elazıglı iki kız öğrenciden plastiklerin yok olmasını sağlayacak buluş

Ceyda Dağla ve A. Zişan Şeker isimli iki gurur kaynağı öğrenci, mısır nişastası, badem yağı, peynir altı suyu ve patlamış mısırın tozundan ürettikleri ‘’biyo plastikle’’ büyük bir başarıya imza attı.

Kimya alanında, TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu liseler arası yarışmaya katılıp sundukları, ‘’toprakta 3 ay içerisinde çözülebilen, hayvan yemi olarak kullanılabilen ve doğal gübre görevi gören plastik’’ projesiyle birincilik kazandılar.

Ceyda Dağlı, Elazığ habere projeleriyle alakalı olarak vermiş olduğu demeçte; ‘’ Bildiğiniz üzere plastiklerin zararları çok fazla. Yıllık plastik üretiminde 150 milyon tonun üzerinde polimer kullanılıyor ve bunlardan da 500 milyon tonun üzerinde toksit madde ortaya çıkıyor. Bu toksit maddelerin insan sağlığından, deniz canlılarına kadar birçok alanlarda zararları bulunmaktadır. Biz bu projemizde adi plastiklerin yerine doğal maddelerden ürettiğimiz biyo plastiğimizle hem içerisinde bulunan peynir altı suyuyla ülke ekonomisine katkıda bulunmak istedik hem de doğaya zararsız, toprağa doğal gübre özelliğe sahip madde üretimi gerçekleştirdik” dedi. (kaynak:haberelazıg.com)

Umuyoruz ki hala öğrenci olan girişimcilerimiz, oldukça Usta ve çevre dostu fikirleriyle finalden de başarıyla dönerler.

Usta Girişimcilerimiz

biyo plastik yapan öğrenciler
ceyda dağla ve a.zişan seker: görsel kaynağı:elazıghaber.com