Satışlarınızı Artırmak İçin Tanımanız Gereken, 3 Müşteri Tipi!

0
2018
kaç çeşit öüşteri tipi vardır

Pazarlama ve satışın, şirketler ve satış işiyle uğraşanlar için belkemiği olduğu bu dönemlerde müşterileri tanımak çok önemli bir hal almıştır.
Müşterileri tanımaktan kasıt onun neyi sevdiği veya yaptığı hobileri değildir. Alıcının bir ürüne bakarken psikolojisinin nasıl çalıştığıdır, onun hangi müşteri kalıbında olduğudur. Müşterileri yani alıcıları tanımanın en önemli ve güzel tarafı, sizin istediğiniz ürünü satabilmenizdir. Bu sayede ister şirket sahibi isterse bir satış danışmanı olun, satış sayılarınız hızla artacaktır.
Sizlere hayatınız boyunca kullanabileceğiniz ve rahatlıkla satış yapabilmenizi sağlayacak en önemli kuralları, kalıpları anlatmaya çalışacağım.

1. Müşteri tipi: Fiziksel Merkezliler
fiziksel merkezli müşteri tipi
Bu tiplerin özellikleri, çok sabırsız olmalarıdır. Bir an önce işlerini halledip gitmek isterler. Bu tip kişilerle iletişim kuran satıcılar karşı tarafa ürünlerinin özelliklerini uzun uzun anlatamazlar, çünkü karşı taraf çabuk sıkılır ve buna izin vermez. Bu kişilerin püf noktası, can damarı bir ürünün ona olan faydasıdır. Satıcının yapması gereken şey ürünlerin ona olan faydasını, kazançlarını anlatmasıdır.

2. Müşteri tipi: Duygusal Merkezliler
duygusal merkezli müşteri tipi
Bu kişiler geçmişte yaşarlar. Onlarla konuşurken kurduğu cümleler arasından ‘önceden, geçmişte, bir aralar…’ gibi geçmişi belirten kelimeleri duyarsınız. O an hangi işle veya hangi ürünle ilgileniyor ise önceki tecrübesini veya yaşamış olduğu olayı anlatır. Bu tiplere satış yapabilmenin yolu, ürünlerinizi en ince ayrıntısına kadar anlatmanızdır. Çünkü duygusal merkezliler, ayrıntıyı ve ince detayları duymak, bilmek isterler.

3. Müşteri tipi: Zihinsel Merkezliler
zihinsel merkezli müşteri tipi
Tam bir matematikçi kafasındadırlar. Ürünlerin sayılar kısmıyla ilgilenirler. Yani bir cep telefonu almak için gelen zihinsel merkezli kişi, telefonun faydasına pek bakmazlar ama telefonun kaç GB hafızasının olduğuna, ekranının kaş inç olduğuna, bir belgeyi kaç dakikada bilgisayara aktarabileceğine bakmaktadırlar.

Daha önce bir gayrimenkul firmasında müşteri temsilcisi olarak çalıştığım sırada tanıdığım zihinsel merkezli bir müşteri bana bu binanın tesisat sisteminin kaç yılda bir yenileneceğini sormuştu. Bu bilgilerin sizin satış hayatınızı, daha kolaylaştıracağına inanıyorum aynı benim yaşadığımda olduğu gibi.