Şehrinde Yöresel Bir Restoranın Olmamasından Esinlenen ve UNESCO’dan Ödül Kazanan Girişimci!

0
1031

Girişimciliğe bundan yaklaşık 30 sene önce, 4 kızına daha iyi bir hayat sunabilmek için kolundaki bileziklerini bozdurarak adım atmıştır.

Eline geçen nakit parayla evinde yün alıp satmaya, daha sonrada bir makine alarak örgücülüğe başlamıştır. Ancak hazır giyimin oldukça yaygınlaşması ile beraber, işler istediği gibi gitmemiş ve bu sektörden uzaklaşmıştır.  Böyle bir sıkıntının içerisinde başka şeyler yapması gerektiğinin farkına vararak yeni bir fikir üzerine yoğunlaşmıştır. En çok üzerinde durduğu fikir ise, ‘’Kars’ta yöresel bir restoranın olmamasıdır.’’

Bu fikirden yola çıkarak Kars’ta bir restoran açmış ve açmış olduğu restoranıyla bölgede bu işi yapan ilk kadın girişimci ünvanını almıştır. 2008 senesinde kurduğu yöresel restoranı geliştirmek için büyük gayret göstermiştir. Hatta önce kazların yetiştirilmesi ve ırkının korunması maksadıyla bir dernek açmış ve ‘’Sürdürülebilir Kars Kazı Projesi’’ ile de UNESCO’dan ödül kazanmayı başarmıştır. Günümüzde de, başarısının ve kazlar için verdiği emeğin karşılığını almaya devam etmektedir.

Usta Kadın Girişimcimiz

kars kaz restoranı
Nuran ÖZYILMAZ