Sicilyalı Öğrenciler, Narenciye Atıklarını Sürdürülebilir Kumaşa Çevirdi!

0
1457
portakaldan kumaş üreten kızlar

Bu iki Sicilyalı kızın aklına gelen şey, onları İtalya’nın en yenilikçi girişimcileri haline getirmiştir.

portakal tekstil ürünü haline geldi
portakaldan üretilen iplik

Portakal İpliği, portakalların endüstriyel preslenmesi ve işlenmesinden sonra atılan liflerden üretilmiş bir tekstil ürünüdür. Nanoteknoloji teknikleriyle oluşturan bu ürün, ayrıca turunçgil yağı ile de zenginleştirilmiştir. Sonuç ise gerçekten şaşırtıcı! Cildi, yağlı bir vücut losyonu gibi besleyen vitaminli tekstil ürünleri ortaya çıkmıştır. Bu yenilikçi fikir, tekstil endüstrisine sürdürülebilirlik getirme, narenciye atık üretiminin çevre konusunu ele alma ve dezavantajlı bir ülkede iş fırsatları yaratma potansiyeline sahip olmasıyla oldukça dikkat çekicidir.

portakal lifinden iplik üreten kızlar
Adriana Santanocito ve Enrica Arena

Her şey 2011 yılında başladı. Tasarım ve yenilikçi tekstil alanında uzman olan Adriana Santanocito ve iletişim ve pazarlama alanında uzman Enrica Arena, Milan’da Turuncu İplik icat eden iki öğrencisiydi. Adriana, bitirme tezi için turunçgil atıklarından sürdürülebilir ve vitamin bakımından zengin bir tekstil üzerine bir araştırma yapıyordu. O zamanki en yakın arkadaşı Enrica, ona iletişim ve pazarlama uzmanlığı bilgisiyle yardımcı olabileceğini söyledi. Teze, fizibilite çalışmalarından sonra patentte alındı. Daha sonra Milano’da projelendirildi. Mali destek, melek yatırımcı desteği ve birde avukatın yardımıyla Turuncu İplik(Orange Fiber) resmi olarak Şubat 2014’te Catania ve Rovereto’da yenilikçi bir girişim oldu.

unece değişim fikirleri ödülü kazanan fikir
portakaldan üretilen iplik tekstilde kullanılmaya başladı

Bu fikir, Nisan 2015’te UNECE Değişim Fikirleri Ödülü gibi birçok ulusal ve uluslararası düzeyde ödülde kazanmayı başarmıştır. Büyük gelecek vaat eden bu proje; tekstil-moda endüstrisine yenilikçi ve sürdürülebilir bir yaklaşım kazandırması, kaynakları değerlendirmesi, israfın önüne geçmesi, kozmetik ve ev tekstili ürünlerinde kullanılması ve en büyük moda markalarının ilgisini çekebilecek ürünler oluşturması sebebiyle takdir edilmelidir.

UstaGirişimci ailesi olarak istiyoruz ki; Ülkemiz doğasının bizlere sunduğu hiçbir nimet israf olmasın. Umursamadan israf ettiğimiz herşey, belki de umulmadık bir şekilde gelecek vaat ediyordur. Sadece biraz düşünmeliyiz…

EVDE KENDİ ÜRETİMİNİ YAPAN KADIN GİRİŞİMCİMİZE DESTEK OLMAK İÇİN SAYFAYI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ:)