Son Zamanlarda Değişen Türkiye’ye Yatırım Yapmak İçin, Bir Gerekçe Bir De Fırsat!

0
1151
ülke elden gidiyeeeaah

Hepiniz takdir edersiniz ki, anlı şanlı bir tarihe, muhteşem coğrafyası ve değeri azımsanamayacak jeopolitik konumuyla Türkiye, tüm bunların yanısıra savaş eksik olmamış ve ekonomik bakımdan hiç yüzü gülmemiş bir ülke olarak son günlerde adından sıkça söz ettiren bir ülke olmuştur. Son dönemlerde hepimizin şikayetçi olduğu mülteci politikası, artan işsizliğe tuz biber olmuş ve uygulanan savaş politikası yüzünden Türkiye bir çok yabancı yatırımcının elini eteğini çektiği bir ülke haline gelmiştir.
türkiyenin mevcut ekonomik durumu
‘’Ülkeyi hepteeen sattılaaaaarrr, ülke elden gidiyeeeaah ‘’ gibi boş sözlere aldırış etmeyip, mevcut durumlarda üstümüze düşen görevleri yapmamızın zamanı geldi de geçiyor. Euro 5,28’lerde, dolar 4,48’lerde seyrederken Türk lirasının değeri hiç kimsenin dilinde değil. Son günlerde en büyük yatırım eurodur, altındır diyen insanların ülkemizin haline üzüleceğimiz halde birkaç bin eurosunu yüksek fiyattan bozduranları izlemekle meşgul olduk. Bırakın bunları ve gelin sizle öyle kolay kolay yastık altına sığamayacak paralardan konuşalım 🙂

1) FIRSATIMIZ: Türk Lirasının değeri (değersizliği ) en büyük zenginlik olabilir!
Hepimiz ekonomik durumdan az çok haberdarız. Paramızın değeri yerlerde. Ancak bu durum, şu yönden bize çok büyük bir fırsat sağlıyor. ‘’İHRACAT’’. Ülkemizde ihracat payının neden bir hayli düşük olduğunu paramızın değeri ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla üzerinden anlayabiliyoruz. Şimdi gelelim üreticiye ve alıcıya: Alıcı, kendi ülkesinde üretilmeyen veya üretimi fazla maliyetli olan malları ithal etmek ister, bunun içinde uygun pazarlar araştırır. Dolayısıyla para değeri düşük olan ülkelerde üretim daha ucuza mal olacağından bu durum alıcıya cazip gelecek ve bu sayede yatırım yapılabilecektir. Alıcının bu hareketi ise, doğrudan ülke ekonomisini olumlu yönde etkileyecektir. Yani, şuan içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreç güzel bir fırsata olacaktır.

2) GEREKÇEMİZ: Kur meselesini iyi bir şekilde çözümlemek!
Kısaca ekonomide para, mal ve hizmetler kategorisinde değerlendirilir. Yani basit mantıkla üretimi çok olan veya elimizde çok bulundurduğumuz malların fiyatı nasıl daha düşük oluyorsa, Euro ve doların değerinin düşmesi içinde ülkeye bir o kadar çok Euro ve dolar girmelidir diyebiliriz. Yatırım için en büyük gerekçe ülkeye Euro ve dolar akışını sağmaktır. Bunun için fırsatlara göz atıp durumu iyileştirmenin yollarına bakmalıyız.

Önceki İçerikBildiğiniz Tüm Sütleri Bir Kenara Bırakın. %100 Bitki Sütüne Merhaba Deyin!
Sonraki İçerikBir Girişimciyi Başarıya Götürebilecek 6 Kural!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.