Son Zamanların En çok Konuşulan E-Ticaret İş Fikirleri: ‘’Amazon FBA ve Dropshipping’’

0
3152
en çok kazandıran iş fikri, amazon üzerinden satış yaparak para kazanmak

Son günlerde fazlaca yaygınlaşan bir alan olan FBA ve Dropshipping(stoksuz satış) hakkında ne biliyorsunuz? Usta Girişimci ekibi sizin için derledi 🙂
amazon üzerinden e-ticaret yapılarak nasıl para kazanılır
Amerika’da çok popüler olan bu iş modeli deneyenlere bol paralı güzel yollar açabiliyor. Basit çapta eğitimlerle desteklenen bu iş modeli, sadece bilgisayar başında yapılan sıkı takiplerle gerçekleşebiliyor. Mevzu özetle şu: Piyasada satışının yüksek olacağını düşündüğünüz bir ürün belirliyorsunuz ve toptancı piyasasında araştırmasını yapıyorsunuz. En uygun bulduğunuz tedarikçiden ürünlerinizi alıp Amazon ABD veya Amazon Kanada’da kendi ürününüz gibi satışını yapabiliyorsunuz. Peki, FBA ve Dropshipping’in farkları neler, hangi iş modeli daha uygun ve bu işleri yapabilmek için nasıl bir yol izleniyor buna yakından bakalım 🙂

1-AMAZON FBA
amazon fba nedir, nasıl para kazandırır
Farklı bir ülkeden veya kendi üretiminiz olan herhangi bir ürünü hazırlayıp Amazon’a göndererek yani bir tür stok oluşturarak para kazanılan yöntemdir. Amazon, sizin satışlarınız için gönderdiğiniz ürünleri stokluyor ve sipariş aldığınız zaman Amazon tarafından paketlenip gönderimi yapılıyor. Ancak her ne kadar basit ve mantıklı görünse de çeşitli sıkıntılara sebep olabilir. O yüzden sizinde bu sistemi daha iyi değerlendirebilmeniz adına, gelin olumlu ve olumsuz yönlerini birlikte inceleyelim.
amazon üzerinden başka ülkelere e-ticaret yapmak
Amazon FBA sisteminde çok güzel paralar kazanan yatırımcılar bulunmaktatır. Ancak işler tamamen dolar usulü olduğu için limiti yüksek olan kredi kartına/kartlarına ihtiyacınız olacaktır. Kredi limitinizi ne kadar arttırırsanız o kadar ürün tedarik edebileceksiniz, doğal olarak o oranda da kazanım sağlayacaksınız. Ancak bu işe girerken unutulmaması gereken iki nokta vardır: Bunlardan birincisi iyi bir dil bilgisiyken ve ikincisi sermaye miktarıdır. Dil bilgisi tedarikçilerle anlaşmanızı sağlayacak iyi bir sermaye ise sizi kaliteli ürünlere götürecektir. Her sektör gibi kar ve zarar edebilme olasılığı olmaktadır. Ya tutunursunuz ya da zarar edersiniz, ancak her kaybın sizin için tecrübe olduğunu da unutmayın.

2- AMAZON DROPSHIPPING
amazon üzerinden dropshipping yapmak
Amazon.com üzerinden bir diğer kazandıran iş fikri ise dropshipping modelidir. Bu modelde stoksuz satış esas alınmaktadır. Yani ürününüz sadece Amazon web sitesi ile alıcılara ulaşmaktadır, diğer bütün satış işlemleri size bağlıdır. Kargolama, gümrük ve depo işlemlerinin tamamını siz üstlenirsiniz. Bu durumda, ürünün tedarikçisinin güvenilir olması oldukça önem taşımaktadır. Çünkü aslında sizin sorumluluğunuzda olan bu satış işlemlerini tedarikçi sizin direktiflerinizle göre yönetmektedir. Tedarikçi siz iseniz, işiniz çok daha sağlam olacaktır. Gelelim bu iş modelinin olumlu ve olumsuz yanlarına:
amazon.com dropshipping
Son olarak hatırlatma olması açısından, bu e ticaret sistemine giriş için piyasada birçok eğitimci bulunmaktadır. Ancak ufak bir Youtube araştırmasıyla bu sistemin tüm detaylarına ulaşabilirsiniz, eğitimlere ödenen bu miktarlar bütçenizi zorlayabilir, bu yüzden Usta Girişimci olarak tavsiyemiz sıkı bir araştırma yaparak başlamanız ve bu işi dolandırıcılığa döken isimlere aldırış etmemenizdir.

İlgili: Shopify Üzerinden E-ticaret Yaparak Para Kazanmak Ne Kadar Mümkün?

Bu tür iş fikirlerini konu alan içeriklerimiz devam edecektir. Soru, görüş, öneri ve şikâyetleriniz için bize doğrudan ulaşabilirsiniz. Bilgiyle kalın 🙂

Önceki İçerikLüks Markaların Ürünlerini Yüksek Fiyattan Satabilmek İçin Kullandığı, 6 Psikolojik Hile!
Sonraki İçerikÇölde Susuz Kalmak Gayet Normal. Peki, Çöl Kumundan Su Üretebilmek?
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.