Tarımsal Bir Ürünü İhraç Edebilmeniz İçin, Elinizde Bulunması Gereken 8 Belge!

0
1570
tarım ürünü nasıl ihraç edilir

Tarım ürünleri ihracı diğer ihraç şekillerinden farklıdır. Devletlerin geliştirmiş olduğu prosedürlerle kontrolü zorlaştırılmıştır. Sağlığı doğrudan tehdit edebilecek ürünler olması sebebiyle titizlikle inceleniyor. Bu sebepten ötürü tarım ürünlerinin, birçok belge ile tasdikden geçmesi gerekmektedir.
tarımsal ürün ihraç etmek

1) Uluslararası Orijin Bitki Sağlık Sertifikası
Yaş sebze meyve, narenciye ve benzeri ürünlerin ihracatındaki temel belgelerden biridir. İhraç edeceğiniz ürünlerde hastalık ve zararlı madde olmadığını Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım İl Müdürlükleri ve Bitki Koruma Şubeleri’nden temin etmeniz gerekmektedir.

2) Hayvan İhracına İlişkin Sağlık Raporu
Canlı hayvan, hayvansal maddeler ve deniz ürünleri ihracatında bu ürünlerde insan sağlığını ve hayatını tehdit edecek herhangi bir hastalık olmadığını belgelemeniz gerekmektedir. Bu belgeleme için ise yetkili kurum Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı ve Tarım İl Müdürlükleri’dir.

3) Standart Kontrol Belgesi
Kimi ürünlerin ihracında standart şartları var. Yaş meyve ve sebze, bakliyat, bitkisel yağlar, pamuk ve kuru meyvelerden oluşan ürünler için geçerli ihracatta zorunlu standart denetimine tabidir.

4) Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi
Gelişmiş Ülkeler ihracatta, gıda kökenli hastalıkların önüne geçebilmek ve tüketici sağlığını korumak amacıyla özellikle kolay bozulabilen ürünlerde bu analizi zorunlu hale getirmişlerdir ve yapacakları ithalatlarında bu sistemi uygulayan firmaları tercih etmektedirler. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü kontrolü zorunlu olan bu ürünler için yetkili kurumlardır.

5) Radyasyon Analiz Belgesi / Sarı Belgesi
Ukrayna’daki Çernobil kazasından sonra tüm dünyanın ilgisini çeken radyoaktivite konusu dış ticarette de uluslararası bir boyut kazanmıştır. Talep edildiği takdirde Atom Enerjisi Kurumu tarafından düzenlenir.

6) Borsa Tescil Beyannamesi
Zirai mahsulatın kayıt dışı ekonomiye kaymaması, vergi kayıp ve kaçaklarının en aza indirilmesinin temin edilmesi ve bürokratik işlemlerin azaltılarak borsaların geliştirilmesi için sizden talep edilir.

7) Gözetim Belgesi
Alınan veya satılan çoğu malın üzerinde spesifikasyonlar vardır. Örneğin, ihraç edilen suyun sertlik derecesinin 0,5 altında olmaması gibi, belge düzenlemesidir. Bunlar malın yüklenme ve indirilme aşamasında kontrol edilir.

8) Helal Belgesi
Son dönemde İslam ülkelerine yönelik hayvansal ürünlerin ihracının artması bu belgeyi oldukça tanınır kılmıştır. Hayvan kesimlerinin İslami kurallara uygun olduğunu ispatlayan belge olarak bunu temin etmeniz gerekir. Helal belgesi, Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatının il müftülüklerince düzenlenmektedir.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikGeçtiğimiz Yılın Trendi Haline Gelen, 6 Basit Ürün!
Sonraki İçerikBir Girişimcinin İşletmesine, Promosyon Dağıtarak Sağladığı 7 Fayda!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.