Tübitak Ret, Onlar İnat Etti. Helal Size Çocuklar!

0
2771
çimento üretmeyi başaran lise öğrencileri
resim kaynağı:haberayturk.com/ Atık maddelerden çimento üretmeyi başaran girişimciler.

İzmir’de eğitim hayatlarına devam eden iki başarılı lise öğrencisi; Emir Akdaşcı ve Ege Özlem.

Türkiye’deki çimento üretiminin, çevreye olan olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla atık maddelerden üretmiş oldukları çevreci çimentoyla büyük bir başarıya imza attılar. 3 ayda ciddi emeklerle projelendirip Tübitak’a sunulan ama doküman eksikliği sebebiyle ret cevabı alan bu genç girişimcilerimiz, yılmayarak projeleriyle ABD’ye, Kanada ve Fransa’ya başvuru yapıyor. Kısa süre içerisinde bu ülkelerden davet alan genç girişimcilerimiz, Mayıs ve Haziran aylarında ülkemizi ve kendi okullarını bu ülkelerde temsil edecekler.

Projenin içeriğine kısaca değinirsek:

Atık maddeden çimento üreten öğrenciler
Emir Akdaşcı, resim kaynağı: dailymotion

Çimento üretiminin yapım aşamasında ortaya çıkan karbondioksit ve metan gibi birçok, insan sağlığına zararlı gazların çevreye olan etkilerini azaltmayı amaçladılar.
Girişimcilerimiz çimento üretiminde kullanılan kalker ve jips yerine, kula cürufu, kömür cürufu ve bentonit kullandı. Atıklardan sağladıkları envanterlerle, amaçladıkları çimentonun saflığını ve ortaya çıkan karbondioksit, metan gibi gazların salınımını azaltmayı başardılar. Ayrıca, çimentonun üretim maliyetini düşürerek, maliyetten elde edilen getirinin farklı alanlara yönlendirilmesini amaçlamaktadırlar.

Oldukça genç ve bir o kadar da usta niteliğe sahip girişimcilerimize, deney yapabilmeleri için laboratuvarlarını kullandıran firmaya ve desteklerini esirgemeyen öğretmenlerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Başarılar Çocuklar