Tüm Güvenlik Kameralarına, Yep Yeni Bir Bakış Açısı Kazandıran Teknoloji; ‘’EYEDİUS’’

0
2166
eyedius

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşi’sinde de yeme, içme, uyuma gibi fizyolojik ihtiyaçlardan sonra ikinci önemli yeri alan güvenlik, çağlar boyu insanın yaşamını önemli biçimde etkilemiştir. İnsanlar fizyolojik ihtiyaçlarını giderdikten sonra her devirde kendilerini güvende tutmaya çalışmıştır. İnsanlık güvenlik ihtiyacını ilk çağlarda yüksek yerlere çıkarak, mağaralara ve ağaç kovuklarına sığınarak gidermeye çalışmıştır.
ihtiyaçlar hiyerarşisi
Ancak insanlığın gelişmesi, özel mülkiyet anlayışını da beraberinde getirmiştir. Evler, apartmanlar, siteler inşa edilmiş ve oluşabilecek güvenlik açıklarını önlemek maksadıyla polis, jandarma, itfaiye, özel güvenlik gibi kurumlar ortaya çıkmıştır. İnsanlığın sürekli gelişim göstermesi insanoğlunu yeni arayışlar içerisine sürüklemiş, oluşabilecek güvenlik açıklarını önlemek adına kameralar ve yüz tanıma sistemleri gibi birçok teknolojik icat doğmuştur.

eyedius un kulanım alanları
İnsanlığın bilgiye rahatça ulaşıp yön verebildiği günümüzde, yeni fikirleri hayata geçirmek kısmen de olsa kolaylaşmış ve girişimciliğin popülaritesi oldukça artmıştır. Böyle bir düzenin içerisindeyken, girişimcilik faaliyetlerinin güvenlik sektörüne yoğunlaşmaması galiba imkansız olurdu. Şimdi bu iki kavramı, yani girişimcilikle güvenliği birleştiren bir fikirden söz edeceğim:
eyedius nedir
Eyedius, 2014 yılının başlarında ortaya çıkan bir fikridir. Ortaya çıktışından hemen sonra 2 adet TÜBİTAK desteği, Microsoft-Asus-TEB gibi şirketlerden sponsorluk, StartersHUB XO programı ve İTÜ Çekirdek desteği kazanmıştır. Big Bang 2017’de de toplam 1,4 milyon TL değerinde yatırım almıştır. İlk ticari ürün, Mayıs 2017’de pazara çıkmış ve bu çıkışın ilk 4 ayında bankalardan, iş merkezlerinden ve konutlardan 150.000 dolarlık satış talebi almayı başarmıştır.

Peki, Eyedius’u bu denli başarılı yapan şey nedir?
eyedius fikri nedir
Eyedius, geliştirdiği teknoloji sayesinde her türlü kameraya ve bilgisayara entegre olabiliyor. Böylece ek donanıma gerek kalmıyor. Sisteminize entegre olan Eyedius, güvenlik kameralarında ki görüntüleri otomatik olarak anlamlandırıyor. Bu anlamlandırma yüz tanıma, akıllı analiz, nesneleri otomatik olarak tespit etme ve gerekli durumlarda kişilere haber verme gibi hizmetlere olanak sağlıyor.

Dünya genelinde, 26 global firmanın katıldığı bir yarışmada en iyi 2 firma arasına girmeyi de başarmıştır. Bu başarıyı, tespit ve tanıma özelliğini rakiplerinden 8 kat hızlı yaparak ve %99,8 doğruluk payına sahip olarak elde etmiştir. Bu sayede tüm kullanıcılarına oldukça güven vermektedir. Aynı zamanda, Avrupa’nın ilk “yüz tanıma ile mobil banka şubesine giriş” projesini de geliştirerek kullanıcılarına verdiği güveni katlayarak tazelemeyi başarmıştır.

Eyedius’u daha iyi anlayabilmeniz adına biraz daha basit bir örnekle açıklayayım; Bir sitede ikamet ettiğinizi varsayın. Arabanız bulunduğu garajda hareket ederse size uyarı, siteye sistemde kayıtlı olmayan bir kişi girdiğinde site güvenliğine haber veya bir çocuk tek başına havuza yüzmeye giderse ebeveynine uyarı gönderiyor. Ayrıca tüm bunları, ekstra bir tanıma kutusuna gerek duymadan, var olan güvenlik kamerası sistemi üzerinden yapıyor.

Bu fikri hayata geçirirken hedeflerinin yurt dışına açılmak olduğunu söyleyen girişimcilerimize, UstaGirişimci ailesi olarak bu yollarında başarılar dileriz.