Tüm Usta Girişimciler İçin Pazarlamanın Bir Başka Boyutu; ‘’Çapraz Tanıtım’’

0
1905
çapraz tanıtım nedir

Çapraz tanıtım, iki veya daha fazla işletmenin(girişimcinin) ortak amaç uğruna bir araya gelerek yaptığı pazarlama stratejisidir.
Kendisini rekabette kötü gibi hisseden veya girişimciliğe yeni adım atanlar için çapraz tanıtım, daha az para harcayarak daha geniş bir kitleye ulaşmanın bir yöntemidir. Peki, bu nasıl gerçekleşecek?
Eğer bunu hayata geçirmek gibi bir düşünceniz varsa yapmanız gereken ilk şey, size güvenecek olan başka girişimciler ile takım oluşturmaktır. Kendi aranızda oluşturacağınız basit bir sistemle o sizi, siz onu tanıtarak potansiyel müşterilere daha etkili şekilde ulaşabilirsiniz. Çapraz tanıtımın faydası sadece bu değil, aynı zamanda işletmenizin inandırıcı görünmesini, müşteri çekmesini, reklam yapmasını ve kısmi olarak müşteri hizmetleri vermesini sağlamaktır.
Çapraz tanıtımı, web adresleriz, sosyal medyalarınız ve bizzat işletmenizin içinden yapmakta mümkündür. Bu sistem, sizlerin sahip olduğu çevre tarafından diğer girişimcilerin, onların sahip olduğu çevre tarafından da sizlerin sunduğu ürün veya hizmetlerin kolay bir şekilde tanıtımı sağlamaktadır. Reklam giderlerinizden tasarruf edebileceğiniz gibi, ortak hareket edip geniş çevre oluşturabileceğiniz için kazancınızın artması da muhtemeldir.
Tüm bu söylediklerimizi örneklerle açıklayacak olursak;

Bir kuru temizleme işletmesi kuruduğunuzu varsayalım. En yoğun hizmet ettiğiniz sektör kuşkusuz resmi giyim sektörüdür. Eğer siz ya da diğer işletme sahibi kişi bu durumu öngörüp çapraz tanıtım yapmayı başarabilirseniz, reklam masraflarınızı azaltmak ve gelirinizi daha geniş kitleye ulaştığınız için artırmak oldukça mümkündür. Sadece birbirinizi önererek dahi bunu başarabilirsiniz. Müşterileriniz, önerdiğiniz işletmenin sizinle gerçekten iş yaptıklarını düşündüğü için güven duyacak ve o işletmeyi tanıyacaktır.
Çok daha büyük firmalara baktığımızda ise;

Örneğin, dünya devi bir firma olan Mc Donalds’ın ve para-borsa oyunu olarak bilinen Monopoly’nin yapmış olduğu çapraz tanıtımı aşağıdaki görselle anlamanız mümkündür.
monopoly ve buger king

Bir diğer örnek ise;
Zamanında Youtube ile Nestle arasında gerçekleştirilen çapraz tanıtımdır. Oda şu şekilde:
youtube ve nestle

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.