Türkiye’de Kadınların, Girişimci Olmasını İstememizin 4 Nedeni!

0
1920
kadın girişimci olmak

Ciddi fikirlere sahip olduğunu düşündüğümüz kadınlarımıza, girişimcilik yolunda birçok avantaj mevcutken, bizlerde onlara manevi destek olmak adına; kadınlarımız neden kendi işini yapmalı ve neden kendi başarılarına sahip olmalı? Bunu keşfedelim istedik.

1- Çünkü: Sizin İçin Girişimcilik Bir Gereklilik Haline Geldi
kadınlar neden girişimci olmalı
Şuan ülkemizde bir çok kadın, ya belli bir iş kolunda, ya memuriyet dediğimiz alanda ya da evinde faaliyet gösteriyor. Aslında buna faaliyet demek biraz yanlış olacaktır. Çünkü bizim istediğimiz alanda kadınlarımız maalesef ki atıl kalıyor. Günümüz şartlarında tek gelirle yaşamını idame ettiren ailelerimiz veya aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen bireylerimiz, ekstra para kazanma yöntemlerine başvuruyor. Bu nedenle bizler, umutsuz koşulların hâkim olduğu zamanlarda, birçok kadının düşük maliyetlerle, başlangıç stratejisini belirleyip kendi işlerinin sahibi olacağı kanaatindeyiz. Aktif olarak bir iş sahasında çalışan kadınlarımızı da, ev hanımlarımızı da, öğrenci olan kardeşlerimizi de bir gün bu alanlarda göreceğiz. Çünkü bu ülke de bir farklılık olacaksa, onu da sizler yapacaksınız. Sizin dünyanız daha keşfedilmedi. Unutmadan şunu da söyleyelim; “gereklilik buluşun annesidir.”

2- Çünkü: Artık Eşitlik Hâkim
eşit piyasa koşulları
Eşitlik derken, değerlerine değer vermesini istediğimiz kadınlarımıza gönderme yapıyoruz. Çünkü hala bir çok kadınımız, bir erkekle eş değer olmadığının düşüncesinde. Hâlbuki günümüzde cinsiyet ücreti farkı bile kalmamışken, bunun hala düşünsel olarak devam etmesi üzücü bir durumdur. Afrika’da kadının bir yıl içinde bir erkekle aynı ücreti kazanabilmesi için, iki ay daha fazla kazanması gerekiyor. Ülkemizde ise böyle bir durum söz konusu değil. Siz erkeklerle aynı şartlara sahipsiniz, olmak zorundasınız. Girişimcilik konusunda da bu böyledir. Sizlerin bir erkekten neyiniz eksik? Bir girişimcilik faaliyetinde bulunmamanız için sizce bir neden var mı? Korkularınız önüne geçin. Cesaretinizi toplayın. Bir Çin atasözü ile bu konuyu kapatalım: “ Kadınlar gökyüzünün yarısını tutar.”

3- Çünkü: Sizin Yönetiminize İhtiyaç Var
kadın yönetici
Usta kadın girişimcilerin nasıl büyüdüğüne baktığınızda, liderliklerinin kapsayıcı özelliğinin sizi ne kadar etkilediğini görürsünüz. Ülkemizde bir çok şirket halen katı hiyerarşi ve patron sistemiyle yönetilmekte iken, kadın yönetimine baktığınızda ister istemez yumuşaklık sezersiniz. Çünkü kadın girişimciler, mentorluğadaha bağlıdır. Kendi iş uygulamalarını paylaşma ve başkalarına yardım etme arzuları, Türkiye kadınlarının tarzını belirliyor ve onları usta girişimler yapmaya teşvik ediyor. Piyasanın ve tüm çalışanların sizlerin yönetimine ihtiyacı varken, neden boş boş oturasınız ki?

4- Çünkü Siz Gerçekten Vizyon Sahibi Bireylersiniz
vizyon sahibi kadın girişimci
İş dünyasında ki birçok kadın, tüm ayrıntıları göremediği için eleştirilere maruz kalmaktadır. Biz ise tam tersini söylüyoruz. Kadın girişimciler iş yapma konusun da, farklı bir zihinsel dünyaya sahip oldukları için daha iyi fikirlere sahiptir. Türkiye’nin de koşullarını iyileştirmek, toplumsal ve ekonomik sorunlarını çözmek, ülkemizin değerlerini daha ileriye taşımak sizlerle daha mümkün. Ülkemizin, sizin dünyanıza ihtiyacı var. Aklınızda ki fikirlerin sahaya dönme zamanı sizce de gelmedi mi?
Unutmadan: “ geleceği tahmin etmenin en iyi yolu, onu yaratmaktır.”

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.