Ülkemiz Yem Sektörünün Geleceğini Belirleyecek Çiçek; ‘’Ekinezya’’

0
2185
kazandıran iş fikri, ekinezya üretimi

Anavatanı Amerika olan bu bitki papatyagiller familyasındandır. Kullanım alanı Alternatip Tıp olmakla birlikte ülkemizde ve dünyada genelde çay olarak tüketilmektedir. Kanserli hücreleri yavaşlatması bilinen bu bitki, 2014 yılında Tarım Bakanlığı’nın; ‘’Itri ve Tıbbi Bitkilerle Boya Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi’’ kapsamında desteklenen bir bitkidir. Ülkemize kazandırılmaya yeni yeni başlansa da, özellikle yurt dışında epey meşhurdur. Örneğin, Rusya ekinezyayı hayvancılık sektöründe kullanılan ‘’besi yeminin’’ hammaddesi olarak kullanıyor.
ekinezya çiçeğibitki hapları
Serin iklim bitkisi olan ekinezya; iklim isteğinde çok geniş bir toleransa sahiptir. Ülkemizin Güney ve Ege bölgelerinde üretimi yapılmakta ve bu bölgelerin iklim şartlarına daha uygun olduğu görülmektedir.
Not: Kurak ve asitli toprakları sevmez, alkali topraklarda çok daha verimlidir.

Üretimi:
ekinezya nasıl üretilir
Tohumla ve fideyle mümkündür ancak fide ile çok maliyetli olacağından tohumla üretimi tavsiye ediyoruz. Çiftçi yeterlilik belgelerine sahip üreticiler tohumunu ise çok rahat bir şekilde Tarım Bakanlığı üzerinden temin edebilirler. Sıra arası 60 ve sıra üzeri 20 santim olacak şekilde ekim yapılır. Tarımla ilgilenen girişimciler bilirler bu değerler şeker pancarı ve ayçiçeği gibi ürünlerin ekim aralıklarına yakın değerlerdir. Bu sayede traktör veya yardımcı ekipmanlarla bakımı yapılabilir. Özellikle bitki çok hassas olduğu için yabancı otlara karşı yeteri kadar bakım yapılmalıdır. Bunun yanında ekimden önce mutlaka organik gübre kullanılmalıdır. Kompoze gübre ise gelişim sürecinde az miktarlarda tercih edilebilir.
ekinezyanın yararları nedir
Ekinezya çok yıllık bir bitkidir. Ancak birkaç yıl sonra çok sıklaşacağından bakımı zorlaşır ve verimi düşer. Bu sebeple sökülüp tekrar ekilmeli ya da ilkbahardaki yeşerme döneminde seyreltme yapılmalıdır. Seyreltme işlemiyle üretiminizin sürekliliği için yeni fidelerde elde etmiş olursunuz. Çiçek açtığında saplarıyla birlikte toprağa yakın kısımlarından kesilerek hasat edilir ve yılda iki defa hasat almak mümkündür. Gölgede kurutulması ve neme maruz bırakılmadan depolanması ise dikkat edilmesi gereken özelliktir.

Kazancı:
İç piyasada kurutulmuş halde kg fiyatı 35-40 TL arasındadır. Bizi ilgilendiren kısmı ise kesinlikle bu değildir. Çünkü halen ülkemiz şartlarında yem hammaddesi olarak kullanılmamaktadır.
inek ne ile beslenir
Ülkemizde yem ve hayvancılık sektörünün yenilikçi yaklaşımıyla çok daha değerli hale, pazar araştırmasının ve üretimininde daha fazla yapılmasıyla ihraç ürünü haline gelebileceğini düşünüyoruz.

Bir başka yazımızda görüşmek üzere, UstaGirişimci ile kalın.