Uluslararası Girişimciliği Düşünenler İçin, 6 Tavsiye!

0
1779
Uluslararası girişimcilik için ne yapmalıyım

Uluslararasına hitap eden bir girişimci olmak, belki de çoğu girişimcinin hayalidir. Ancak, kolay bir iş olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü uluslararası girişimcilik zihni, bedeni ve ruhu yoran aşırı meşakkatli bir alandır.
Uluslararası girişimcilik
Uluslararası girişimcilik; çok fazla seyahat edebilme, yabancı dil öğrenebilme, iş yaptığınız kültürle uyum sağlayabilme gibi yetenekleri sizden isteyebilir. Ancak, kendinize güveniyorsanız ve ben bunu da yaparım diyebiliyorsanız, uluslararası girişimcilik faaliyetlerinde bulunarak kendinizi eşsiz bir şekilde ödüllendireceğinize emin olabilirsiniz.

İşte siz okuyucularımız için, bunu yapabilen birinden bazı küçük ipuçları:

1- Anormal Saatlerle Tanışmaya Hazır Olun
Türkiye’de merkezli hizmet veren bir girişimcisiniz ve Japonya ile iş yaptığınızı düşünün! Aramızda onlarla tam 6 saatlik fark var. Şuan saatim tam 19:00 ve ben eminim ki Japonlar şuan uyuyordur. Sabah kalkacaklar ve kalktıkları saatte de ben uyuyor olacağım. Uykunuzun en tatlı yerinde kalkıp, görüşme yapmak zorunda olacağınız durumlarla karşılaşacaksınız. Ve daha birçok zaman tutarsızlığı… Eğer uluslararası bir girişimci olarak başarı sağlamak istiyorsanız, zamana şimdiye kadar hiç bakmadığınız bir pencereden bakmaya hazır olun.

2- Seyahatinizi Profesyonelce Yapın
Bu, uluslararası girişimci için bir zorunluluktur. İş iletişimde, yüz yüze görüşme yapmak oldukça etkilidir. Sonuçta yurtdışı ile çalışıyorsunuz. Yüz yüze görüşme yapabilmek içinde seyahat etmeniz şart. Burada kendisinin profesyonellikten kastı, ‘’uçakta vücudunu dinlendir, aç kalma, suyunu iç ve yorgunsan uyu’’. Yapamıyorsan da kendini alıştır. Ancak bu sayede dinçliğinizi koruyabilirsiniz. (Tabi ki bu durum kişiden kişiye göre değişebilir.)

3- Uyku Problemi= Sorun Yaşamak
Bu zamana kadar uyku yoksunluğu kadar illet bir durumla karşılaşmadım. Özelliklede bu konunun üzerinde durmamım sebebi de budur. Eğer sık bir seyahat programınız olursa, saat farkları sizi gerçekten sıkıntıya sokabilir. Hiç boşuna, ‘’ben yeter ki o seviyeye geleyim, uykusuz kalmaya razıyım’’ demeyin. Bu durum gerçekten basit bir konu değil. Halüsinasyon gibi çeşitli sağlık sorunları yaşamanız muhtemeldir. Yolculuklarınızda uyunmanın bir yöntemini bulmanızı şimdiden tavsiye ediyorum. Olurda bulamazsanız kesinlikle bir doktordan yardım isteyin.

4- Değişiminizin Şart Olduğunu Bilin
Gittiğiniz yerlere göre değişmeniz gerekecek. Ayak uydurmak zorundasınız. Ticaret yaptığınız ülkenin kültürel değerlerini öğrenmek veya kendi değerlerinizi onlara öğretebilmek keyif vericidir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, mükemmel bir ürüne sahip olduğunuzu ve bu sebepten dolayıda dış piyasada başarı sağlayacağınızı düşünmemenizdir. Ürününüz ya da hizmetiniz, Türkiye’de başarı sağladı diye dışarıda da başarı sağlayacak diye bir kaide yoktur. Ya da Türkiye’de başarısız olarak nitelendirilen bir ürün veya hizmetin, dışarıda da başarısız olacağı anlamı…

5- Sabırlı Olun
Uluslararası ölçekte çalışmak, kültürel ve dilsel engellerin üstesinden gelmek için sabır gerektirir. Ancak bu gibi nitelendirdiğim engeller, genelde karşınızdakiler tarafından bahane olarak size sunulur. ( Genelde fiyat yükseltmek için sunulur.) Eğer bu gibi bahanelerde sabrınızı koruyamaz ve anlaşma sağlama yöntemlerine gitmezseniz, seyahat masraflarınız ve yorgunluğunuz yanınıza kar kalacaktır. Sabırla bekleyin, dinleyin ve anlaşmadan dönmeyin.

6. Aldatılmamaya Dikkat Edin
Çok şükür böyle bir durumla karşılaşmadım. Ancak bildiğim ve tanıdığım bazı kişilerin yaşamışlığı var. Bu konuda ticaret yapmak istediğiniz veya yaptığınız ülkenin piyasasına hakim bir rehberle çalışmanız oldukça mantıklıdır. ( Dilleri bilmeseniz dahi, şahsi olarak vücut dillerine özellikle önem göstermenizi tavsiye etmekte.)

Bu maddeler tamamen kişinin kendi yorumladığı ve başarı için kurguladığı bazı bilgilerdir. Kendinizi ülkenizin dışında gurbetçi olarak görmeyin ve gittiğinizde hemen bir Türk bulma çabasına girmeyin. Çevrenizi her anlamda ve her kültürde genişletmek sizin faydanıza olacaktır.

Bilgiyle ve UstaGirişimci ile kalın 🙂

Önceki İçerikKolunda ki Bileziklerini Bozdurup Hayvancılığa Yatırım Yaptı. Sonuç mu?
Sonraki İçerikSicilyalı Öğrenciler, Narenciye Atıklarını Sürdürülebilir Kumaşa Çevirdi!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.