Usta Girişimci Olarak Nitelendirdiğimiz Kişilerin, En Önemli 9 Özelliği!

0
1304
usta girişimcinin özellikleri

Usta bir girişimcinin niteliklerine sahip misiniz?
Girişimcilik bir boyut olarak düşünüldüğünde herkese uymaz. Her fikre sahip olan kişi,iş kurabilir diye net bir kaide yoktur. Size bu içeriğimizde vereceğimiz bilgiler dikkatli şekilde incelenirse, fikirlerinizin girişim yada girişimlere dönüşmesine yardımcı olabilir.

1- Tutku ve Motivasyon Sahibi Olmak
tutku ve motivasyon
Usta bir girişimcinin temel özelliklerini açıklayan tek bir kelime varsa bu kelime, TUTKU’dur.
• Sıkılmadan çalışmak istediğiniz bir iş var mı?
• Bir fikriniz var ama hala hayata geçiremediniz mi?
• Şuan yaptığınız işi geliştirip, devam mı etmek istiyorsunuz?
Tutku ve motivasyon girişiminiz de ki başarılarınızı doğrudan etkileyen bir faktördür. Bir prototip oluşturmak ve uygulamak, fikrinizi kanıtlayabilmek, tutku ve motivasyonun işlevidir.

2- Riski Planlayabilmek
risk planlamak
Tüm risk alanlar girişimciler başarılı bir girişimci değildir. Peki usta bir girişimciyi risk yönünden, diğerlerinden ayıran nedir?
Usta girişimci kaynağını, planlarını ve genişliğini her zaman muhafaza eder. Risk değerlendirmesini ise şu şekilde yapar:
Bu risk benim kariyerimin, zamanımın ve paramın bedelidir. Eğer bu girişim başarısız olursa ne yapacağım?

3- İnanarak Çalışmak
inanarak çalışmak
Usta bir girişimci her şeyden önce kendine inanmalıdır. Kendini projesine adayabilmesi, kendine olan güveni ile doğru orantılıdır. Başarı için temel taş ise, her zaman disiplinli olmak ve çok çalışmaktır.

4- Esnek Davranabilmek
esnek davranmak
Usta bir girişimci, girişimini sadece iyi olduğuna inandığı için değil, aynı zamanda başarılı bir iş çıkarabilmek için yapmalıdır. Müşteri ve Pazar konusunda esnek olmalı, geliştirmek istediği ürünü hobi olarak kullanmamalı ve her şeyden önce de pazar ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

5- Ürününü ve Pazarını Anlayabilmek
piyasayı anlamak
Usta girişimci, ürününü dahili ve harici olarak bilmelidir. Değişen piyasa ihtiyaçları, rakip firma hamleleri ve diğer dış faktörler sizi başarısızlığa uğratabilir. Bunu yaşamamak, ürününüzüve pazarınızı tanımakla ilişkilidir.

6- Parayı İyi Yönetebilmek
para yönetimi
Her hangi bir girişimci için kâr elde etmek zaman alır. O zamana gelinceye dek sermaye sınırlıdır ve akıllıca kullanılmalıdır.

7- Aşırıya Kaçmamak
aşırıya kaçmak
Girişimcilik, sınırlı kaynakları yönetmek ve sıfırdan iş kurmaktır. Bu aslında sizin uzun vadeli vermiş olduğunuz bir taahhüttür. Planlarınız o anki işiniz üzerinde olmalıdır. İşinizi yada kendinizi farklılaştırmak sizin için çözüm olmaz.

8- Çevresini Geniş Tutabilmek
geniş çevre
Çevrenizde, deneyimlerinden faydalanacağınız ne kadar insan olursa, o kadar yol alırsınız.

9- Çıkış Yoluna Her Zaman Hazır Olmak
alternatif plan üretmek

Her girişim başarıyla sonuçlanmaz. Bir çok ünlü girişimci, ilk girişimlerinde başarılı olamadı. Ama kayıplarından ne zaman kaçacaklarını çok iyi bildi.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.