Usta Girişimci Olma Yolunda İlerlemek İsteyenler İçin, Liderliğin 6 İpucu!

0
1974
girisimcilik yolunda ilerlemek

Hepimiz birer insanız. Her birimizin hayattan birçok beklentisi var. Ancak, tek başına beklenti, bize hiç bir şey kazandırmaz. Özelliklede kazanmak istiyorsak bunun için çalışmamız, yani emek harcamamız gerekmektedir. Girişimcilik yolunda ilerleyen veya ilerlemek isteyenler ise kendilerine has bir yönetim ve liderlik anlayışı benimsemelidir. Peki, birçoğu girişimci olmuş ve çok iyi bir liderlik pozisyonu oluşturarak usta girişimciliğe adım atan kişiler, bunu nasıl yapmaktadır?

1- Şansa İnanmamak, Çok Çalışmak
şansa inanmak
Çok çalışmak ve öz disipline sahip olmak, iş dünyasında ki birçok liderin ortak özelliğidir.

2- Başarıya Aç ve Aynı Zamanda Alçak Gönüllü Olmak
başarıya aç olmak
Her şeyden önce girişimciliğe yeni adım atacak kişi, kazanmak için doyumsuz bir açlığa sahip olmalı. Çünkü sert rekabet ortamlarında kazançlı çıkabilmenin yolu budur. Rekabette bulunurken de kimseyi düşman gibi görmeyin, serbest piyasa ekonomisinde bulunduğunuzu unutmayın ve mütevazılığınızı koruyun.

3- Zayıf Noktaları Kabul Etmek
zayıf noktaları tespit edebilen lider
İyi bir lider, zayıf olduğu noktaları itiraf edebilmeli ve bunu tamamlayabilecek kişiyi çalışan olarak yanına alabilmelidir.

4- Doğru Kişilerle(ekiple) Çalışmak
doğru ekip nasıl kurulur
İşletmenizin başarısı, mümkün olduğunca erken şekilde en etkili, en yetenekli ve en bilgili kişileri bulabilmekle gelecektir.

5- Gerektiği Zaman Yardım İstemek
gerektiği zaman yardım almak
Genç olup sınırsız enerjiye sahip olmanız veya gururunuzun sizi baskılaması sebebiyle, her şeyi kendiniz yapmak isteyebilirsiniz. Ama elbet zorlanacağınız, sıkıntı yaşayacağınız zamanlar olacaktır. Liderde olsanız yardım istemekten korkmayın.

6- Bir Akıl Hocasına Sahip Olmak
akıl hocası
Bir akıl hocası sizi eksik olduğunuz noktalarda yönlendirebilir ve size işletmeniz için hiç ummadığınız fikirler verebilir.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.