Usta Girişimcinin, İnovasyon İle İlgili 5 Özelliği!

0
2228
inovasyonun girişimcilik için önemi

Aslında her yerde duyduğumuz, aşina olduğumuz bu kelime usta girişimciliğin olmazsa olmazı. Son günlerde adından sıkça söz ettiren ve aynı zamanda usta girişimcilerin anahtar kelimesi. İnovasyon olmaksızın atılan hiçbir adımın, yapılan hiçbir girişimin ciddi manada değeri yok son günlerde. Bu yüzden size hem kavramı bilmeniz hem de nasıl yapılacağını öğrenmeniz için bu içeriği hazırladık. Keyifli okumalar diliyoruz:
inovasyon

1) İnovasyon nedir? Sorusuna arkası dolu bir cevap verebilirler.
İnovasyon aslında en açık tanımıyla, yenilenmeyi ve gelişmeyi ifade eder. Bir girişim yaptığınız veya bir buluş ürettiniz bunun elbette eksik yönleri veya geliştirilebilir tarafları olacaktır. Bugün Apple, ürettiği ilk cihazla kalsaydı şuan adını bile duyamazdık. İnovasyonu hayatına kolay adapte edebilen her girişimci, başarı merdivenlerini güle oynaya çıkacaktır.

2) İnovasyona bir kavram olarak bakmazlar, gerçekten hayata geçirirler.
Bugün Dünya ekonomisine birebir etki eden tüm markalar inovasyon sayesinde ilerlemişlerdir. Bu konu için kurulmuş özel ekiplerle çalışmaktadırlar.

3) İnovasyonu sadece markalarında değil, çalışanları üzerinde de yaparlar.
inovasyon ve çalışan arasındaki özellik nedir
İnovasyon sadece şirketler için değil insanlar içinde geçerli olan bir uygulamadır. Dünya’nın önde gelen girişimcileri bu konuya fazlasıyla dikkat etmektedir. Bunu nasıl yapıyorlar derseniz, eğitim ve seyahatlerle tüm çalışanların donanımlı ve yenilikçi bireyler olmasına katkı sağlıyorlar ve bu sayede marka değerlerini yükseltiyorlar.

4) Sorun odaklı değil, çözüm odaklı olurlar.
sorun odaklı olmamak
Bir tarafta kumaş üreticileri, bir tarafta onlarca önde gelen ütü firmaları olduğunu düşünelim: Bir sorun var? Elbiseler kırışıyor. Ütüler gitgide kendini geliştiriyor, ısıyı yükselttikçe kıyafetler jilet gibi oluyor. Yalnız bu rüya, kıyafetler makineye girene kadar sürüyor. Sonra kumaş üreticileri iş başına geçiyor ve kırışmayan kumaş üretiyorlar. Bu döngü ve gelişim rekabet ortamında sürüp gidiyor. Amaç en mükemmele ulaşmak. Onlar soruna nasıl bir çözüm üretebiliriz diye düşünürken, teknoloji ve inovatif yaşam büyük gelişmeler gösteriyor.

5) Patron değil, lider olurlar.
patron ve lider arasındaki fark
Lider dediğimizde akla ilk gelen isim Steve Jobs. İşletme sahiplerinin, kendilerinin ya da işletmelerinin gelecekte olmasını istedikleri durumun ifadesi olan vizyon kelimesi, Steve Jobs için; kendini insanların akıllarında ve tarih sayfalarında bir yer alma arzusu, bu Dünya’ya bir eser bırakma ve kendisinden söz ettirme isteği olarak ortaya çıkmıştır. Bunu da şu sözle ifade etmiştir. “Evrende bir iz bırakmak istiyorum”
Steve Jobs, kendisi için ulaşmak istediği noktayı Apple’dan ayrı kaldığı dönemlerde de sürdürerek, adından söz ettirme arayışı içinde olduğunu PİXAR film stüdyosunu satın aldıktan sonra yaptığı yorumla da göstermektedir;“Hedefim sadece muhteşem ürünler üretmek değil, muhteşem şirketler kurmak oldu hep.”
Steve Jobs, sözünü ettiği muhteşem ürünleri yaratabilmek için gerekli olan anahtarın inovasyon olduğunun bilincindedir. Onun vizyonunun inovasyona odaklı olduğu, yaptığı açıklamalarda net bir şekilde görünmektedir. Bunu yine kendisinin bir sözüyle bunu kanıtlayalım. “Apple’ın gizli sosu: İnovasyon, işte bizim yaptığımız bu.”

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikKüresel Girişimcilik Kongresi 16-19 Nisan’da İstanbul’da Yapılacak
Sonraki İçerikBir Ürünü Çeşitlendirebilmenin En Güzel Örneklerinden Biri;’’Portakal’’
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.