Usta Girişimcilerin Herkesten Farklı Olarak Değerlendirdiği 5 Yol!

0
1967
girişimci düşünce

Girişimcilik hakkında duyduğunuz birçok şey olabilir. Ancak bilinmesi gereken en önemli nokta: ‘’girişimci olarak doğulmadığı ve girişimciliğin öğrenilebilir bir kavram olduğudur.

Birçok kişi için, girişimcilik cazip bir kavramdır. Evden, gündüz ya da gece, pazar gününüzde ya da başka bir günde çalışarak veya izin yaparak kendi kurallarınızı yaratabilirsiniz. Ne yazık ki, büyük bir uyarı var: Karlı ve tam teşekküllü bir işi sıfırdan inşa etmek istiyorsanız uzun ve sıkıcı saatler geçirmeye hazır olmalısınız. Davulun sesi dışarıdan hoş gelebilir.
Girişimciler, sürekli olarak yaratıcı fırsatlar kollamaya, yeni fikirler üretmeye, büyümeye ve hedeflerini birleştirmeye odaklanıyorlar.

Hatta NöroBilimciler, girişimcilerin “girişimci kognisyon” denilen, karar verme yollarını araştırmaktadır ve sonuçları da oldukça büyüleyicidir. Yabancı bir tıp dergisi olan Dove Press’te bildirildiği gibi, girişimciler fırsatları sürekli olarak yaratıcı yollarla yenilemek, büyütmek ve birleştirmek için diğer insanlara nazaran daha hızlı bir şekilde kontrol edebilmektedir. Girişimciler aynı zamanda; öz-güven ölçümlerinin yanı sıra yenilik arayışı, keşifsel uyarılabilirlik, iyimserlik ve isteklilik puanları üzerinde de daha yüksek puanlar elde etmektedirler. Ve her şeyden daha önemli olan, bunların her girişimcinin doğuştan ortaya çıkmaması ve öğrenilebilir olmasıdır.

İşte siz değerli okuyucularımız için, UstaGirişimci olarak nitelendirilen insanların herkesten farklı olarak değerlendirdiği beş yol:

1- Usta Girişimciler Kendi Düşünme Biçimlerini Bulurlar ve Kimsenin Onayına İhtiyaç Duymazlar.
kimsenin onayına ihtiyaç duymamak
Inc. Dergisinde yer alan bir araştırmaya göre, girişimcilerin kendi aralarında fikir birliği yapmaları mümkün değil. Başarılı olmanıza yardımcı olabilecek kişilerle kendinizi sınırlayın ve onlara en iyi sorularınızı sorun ama sonunda kendi benliğinize güvenin. Kendi kaderinizin tam kontrolünü sağlayabilmek ve kararların sonuçlarıyla ilgili sorumluluğu üstlenmeniz, umuyoruz ki karlı bir yol bulmanıza yardımcı olacaktır.

2- Usta Girişimciler Zorlukları Görmezden Gelmekte.
zorluğa göğüs germek
Entrepreneur dergisinde yer alan araştırmada, ‘’tam iyimserlik’’, usta girişimcilerin önemli bir kişilik özelliğidir. Ve bu özellik usta girişimcilerde, başkalarının göremediği fırsatları görebilmeye sebep olmaktadır. Usta girişimciler için zorluklar, kutunun dışında düşünmeyi ve inovasyonu tetiklemektedir. Sizlerde bu yolda ilerlemek istiyorsanız, işyerinizde veya kurmayı düşündüğünüz işletmenizde yeni zorluklar üstlenmeyi deneyin ya da sorunlara yönelik beyin fırtınası yapmak için zaman ayırın.

3- Usta Girişimciler Ölçülebilen Riskleri Almakta.
ölçülebilen risk almak
Popüler inanışa göre tüm girişimciler aslında bir kumar oynamaktadır. Ancak durum aksinedir. Çünkü hiçbir girişimci, kumar oynayan kumarbazlara benzemezler. Çünkü usta girişimcilerin, doğru zamanda doğru risk türüne sahip olma konusunda istekleri vardır. Her zaman faydaları ve olumsuzlukları zor bir karar olarak düşünün, ancak içgüdülerinize uymaktan da korkmayın.

4- Usta Girişimciler Aşırı Tutkulu Olmakta.
aşırı tutkulu olmak
Aslında her girişimci, tipik olarak kendi işletmelerinde kendi imajlarını oluştururlar. Peki, buna sebep olan en temel faktör nedir? Case Western Reserve Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, tutkunun başarılı bir işin büyümesinde önemli bir bileşen olduğunu ortaya koymuştur. Hatta toplumun, hayallerini gerçekleştirenlere neden bu kadar saygılı davrandıklarını da açıklayabildiler. Hepimiz 7/24 “yaşayan, yiyen, uyuyan ve hayal eden” bireyleriz. Bazı insanların(girişimcilerin) büyük kişisel fedakârlıkta bulunduğunu biliyoruz. Yapmış veya yapacak olduğunuz fedakârlıkların ise saygınlık kazanmanızda ki en önemli faktörlerden biri olduğunu unutmayın.

5- Usta Girişimciler En Çok Başarısızlıklarından Öğrenmekte.
başarısızlıktan ders çıkarmak
Başarısızlık durumunda geri adım atma özelliği, özellikle başlangıç konumunda bulunan işletme sahiplerinin önemli bir özelliğidir. Bu açıklamayı ise, yabancı bir dergi olan; ‘’Küçük İşletmeler ve Kurumsal Gelişim’’ dergisi yapmıştır. Usta niteliğe sahip girişimciler ise cesaretsiz davranmak yerine, yeni bilgi edinme fırsatlarından yararlanma eğilimindedirler. Her şeyden önce, herkes tarafından çok iyi bilinen girişimciler dahi (Steve Jobs, Ray Kroc ve Thomas Edison gibi) ilk denemelerinde başarısız olmuşlardır. Bazı girişim kapitalistlerinin ve melek yatırımcıların yakın gelecekte; ‘’en az bir başarısız iş sahibi olmayan girişimcileri finanse etmeyeceklerini’’ düşünmekteyiz.

Tüm bu özellikler sizleri başarılı olma yolunda ilerletebilmek adına paylaşılmıştır. Başarmak için gerekenlere sahip olabilmek sizin elinizde. Unutmayın! Girişimcilik öğrenilebilen bir kavramdır.