Uzayın Yiyeceği Olan, KİNOA’yı Hiç Duydunuz mu? Gelin Birlikte Öğrenelim!

0
2129
kinoa, astronot yiyeceği

Tahıl deyince aklınıza buğday, arpa, mısır geliyor değil mi? Şimdi onlara bir yenisini ekleyin. KİNOA.
Bu yazımızda sizlere tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de ismi hızla duyulmaya başlayan ve çeşitli bölgelerde üretiminin yapılmaya başlandığı Kinoa bitkisinden bahsedeceğiz.

Nedir ve nerelerde kullanılır bu Kinoa?
Buğday gibi un yapılıp ekmek üretilebilen, zayıflamaya yardımcı bir gıda ve diyetisyenlerin sıklıkla kilo problemi olan hastalara önerdiği, muhteşem bir protein ve enerji deposu olan yiyecektir. Aynı zamanda, NASA tarafından uzaya gönderilen astronotların da bir numaralı yiyeceği olan Kinoa’nın özellikleride bir hayli fazla.
Doyurucu, hafif, lezzetli ve lif içeriğinin çok yüksek olması bu besinin bilinen en önemli özellikleridir. Kinoa’ nın son zamanlarda trend kazanması ve kullanımının yaygınlaşması elbette usta girişimcilerin dikkatini çekiyor. Trakya bölgesinde kurulan Kinoa Yetiştiricileri Birliğinin faaliyetleri ile birlikte ülkemizde hızla önem kazanan bir bitki oldu.
Peki, biz istersek nasıl yetiştireceğiz bu bitkiyi?
kinoa nasıl yetiştirilir
Üretimi oldukça basit ve kolay olan bu bitki, hemen her toprak yapısıyla ve iklimle uyumlu. Buğdayın yetiştirilebildiği her ortamda yetiştirilmesi mümkündür. Ortalama üretim maliyeti dönüm başına 400-600 lira olan Kinoa’dan, dönüm başına 600 kiloya kadar ürün almak mümkün. Tarlada kilosu 9-13 liraya satılan bu bitli, birçok tahıl ürününe göre ucuz maliyetli ve yüksek getiri sahibi. 600 lira maliyetle dönümden 5-6 bin lira kazanmak mümkün olabiliyor. Bir hafta gibi bir sürede çimlenmesini tamamlayan bitki 100 günlük yetişme süresine sahip. Ekim mibzerleriyle sıra üzerine veya serpme yöntemiyle dağınık bir şekilde ekimi yapılabilir. İlaçlamaya gereksinim duymayan bitkinin sulaması da kurak arazilerde ara sıra, yağış alan bölgelerde isteğine göre daha az yapılıyor. Bitkinin sararmaya ve kurumaya başlamasıyla hasat, biçerdöverle veya eski usullerle yapılabiliyor.
Ülkemizde üretimine yeni yeni başlanılan Kinoa, diğer tahıl ürünlerine göre çok daha karlı bir iş olarak görülüyor. Hal böyle olunca Kinoa, usta girişimcilerin iştahını kabartmaya başlayacakmış gibi duruyor.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin. Teşekkürler.