Güçlü Bir Alan Adı Oluşturabilmeniz İçin, İzlemeniz Gereken 5 Basit Yol!

0
1538
alan adı oluşturmak

Web sitenizi kurmaya karar verdiniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Çeşitli web uygulamaları; domain, godady, natro, isimtescil… vs. bu konuda size yardımcı olacaktır. Ortalama 15-20 TL arası bir tutar harcayarak(rakamlar değişiklik gösterebilir) çok rahat bir şekilde web sitesi sahibi olabilirsiniz. Alan adınız, markanızı tanıtmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda daha profesyonel hareket ettiğinizide kanıtlamaktadır. Peki ya, her şey sadece alan adı oluşturmakla mı bitiyor? Hayır. İşte daha iyi bir alan adına sahip olabilmeniz için izlemeniz gereken 5 basit yol:

1- İsminiz Özünüzü Yansıtsın
özünü yansıtmak
Kısa, dikkat çekici ve akılda kalıcı olmalısınız. Telaffuzunuzun kolay olması ve yazılışının da basit olması gerekmektedir.

2- Ticari Ahlak Kurallarına Dikkat Edin
ticari ahlak kuralları
Bir alan adı satın alırken rakiplerinize benzemekten ve kopya misali bir isim kullanmaktan kaçının. Bir başkasının markasını ihlal etmek, sizi ciddi sıkıntılarla baş başa bırakabilir.

3- Uzantınızı Popüler Tercihlerden Yana Kullanın
popüler alan adı uzantısı kullanmanın önemi
‘’.com’’ en popüler olan alan adı uzatmasıdır. Eğer özgün bir isminiz yoksa bu uzantıya sahip bir alan adı bulmanız bayağı zor olacaktır. Sadece Türkiye içine hizmet etmeyi planlıyorsanız da, ‘’.com.tr’’ kullanmanızda yarar olacaktır.

4- Markanıza Düşünerek Oluşturun
marka nasıl oluşturulur
Başlangıçta tek bir ürün satacak ya da sergileyecek olsanız bile, ilerleyen zamanlarda yeni şeyler ekleyebileceğinizi unutmamalısınız. Güçlü bir marka ismiyle internet ortamında bulunmanız oldukça önemlidir. Web sitenizi işiniz değişse dahi büyüyebileceğiniz bir alan adından oluşturmalısınız.

5- Yaratıcı Olun
yaratıcı fikir bulmak
Günümüz şartlarında tek kelimelik alan adı oluşturabilmenin çok zor olduğunu bilmelisiniz. Bu durum hiç bulamayacağınız anlamına gelmese de, iki kelimeyi bir araya getirerek(hepsi burada), kelimelerden harf çıkarak veya ekleyerek(onedio), internet ortamında olduğunuz için kelimenizin başına ‘’e’’ harfi koyarak (ebebek, eticaret), akılda kalıcı olacak şekilde kelime veya baş harfinizi sayısal bir ifadeyle destekleyerek (n11) bir alan adı oluşturabilirsiniz.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.