Yanaklarında Bulundurmuş Olduğu Yosun Sayesinde, Oksijen Üretebilen Lastik;’’Oxygene’’

0
1718
good year oksijen lastiği

Goodyear’ın en yeni lastiği ‘Oxygene'(oksijen), sürüş sırasında havayı temizliyor, yoldaki nemi emiyor ve havadaki karbondioksidi içine çekerek oksijen üretebiliyor.

Bu lastik, inanılması güç olsada yan duvarında yaşayan yosunlara sahiptir. Sahip olduğu bu özellikle, nemi ve suyu yol yüzeyinden emebiliyor. Aynı zamanda daha temiz, rahat, güvenli ve sürdürülebilir bir kentsel hareketlilik için bir çözüm sunmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda hareketliliğin geleceğini hayata geçirir.

Peki, bu lastik nasıl oksijen üretebiliyor?

oksijen üretebilen lastik
lastiğin yanaklarında bulundurduğu yosun

Lastik, nemi ve suyu yol yüzeyinden emerek dönerken bir nevi fotosentez meydana getiriyor ve bu nedenle oksijen üretebiliyor.

Not:Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘ne göre, kentsel alanlarda yaşayan insanların yüzde 80’inden fazlası, aşırı hava kirliliğine maruz kalmaktadır.

Goodyear’ın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Devlet Başkanı Chris Delaney, “2050 yılına, kentsel ortamlardaki ulaşım ağlarına olan talepler önemli ölçüde artacaktır.” Dedi.
Goodyear’ın üretmiş olduğu Oxygene isimli lastik, döngüsel ekonominin prensiplerinden ilham almıştır. Malzeme israfını, emisyonlarını ve enerji kaybını azaltmayada önem vermiştir. Lastik gelecekteki kentsel ortamlara entegre olacak şekilde tasarlanmıştır ve aynı zamanda çeşitli performans çözümleri de sunmuştur.

Aldığımız nefesin daha değerli olmasını hedefleyen bu lastik ürettiği oksijenle, yaklaşık 3 milyon ton oksijen üretmeyi ve 2,5 milyon taşıtı bulunan bir şehirde yılda 4.000 tondan fazla karbondioksit emmeyi amaçlamaktadır.

Oxygene ayrıca, aşınmış lastikleri geri dönüşüme zorlamaktadır. Geri dönüşüm sonucu elde edilen lastik tozu, üretiminde kullanılmıştır ve 3D yapıya sahiptir. Bu yapı lastiğe, oldukça hafif ve şok emici bir özellik kazandırmıştır. Ayrıca lastiğin ömrünü uzatabilecek ve servis sorunlarını en aza indirebilecek uzun ömürlü, delinmez bir çözüm sunmaktadır. Lastiğin açık olan yapısı da, lastik sırtından gelen suyun emilmesine yardımcı olarak ıslak tutuşu iyileştirdiği için ek güvenlik sağlamaktadır.

Lastik, kendi elektriğini de üretebilmektedir.

goodyear elektrik üretebilen lastik
fotosentez sırasında üretilen enerjiyi kullanıyor

Lastiğe yerleşik sensörler, yapay zeka birimleri ve lastiğin yan duvarında bulunan ışık şeridi fotosentez sırasında üretilen enerjiyi kullanmaktadır.
Lastikteki bu şerit renkte değiştirebiliyor. Bu özelliği ise, diğer sürücüleri ve yayaları şerit değişikliklerinde veya frenleme yapıldığı uyarmayı amaçlamıştır.

Oxygene, düşünce sınırlarımıza meydan okumaktadır. Sahip olduğu akıllı teknolojiyle geleceğe ve hava kirliğini temizlemeye de katkıda bulunarak, şehir sakinleri için yaşam kalitesini geliştirmeye katkı sağlayabilir.

Bilgiyle ve UstaGirişimci’yle Kalın…