Yaratıcılığınızı, Yok Etmeye Sebep Olan 4 Etken!

0
1830
nasıl yaratıcı olunur

Başarı seviyesine ulaşmak ve kendinizi diğer insanlardan ayırmak için yaratıcılığın, en büyük varlığınızın olduğunu anlamanız gerekir.
Yaratıcılık, genel anlamda yeni fikirler yaratmak için geleneksel fikirleri, kuralları ve kalıpları aşma kabiliyeti olarak tanımlanır. Usta diye nitelendirdiğimiz girişimler ise, kalıplaşmışın dışında düşünen ve yaratıcılıklarını benimseyen kişiler tarafından şekillendirilir. Eğer sizlerde yaratıcı olduğunuza inanıyorsanız ve yaratıcılığınızın süreklilik göstermesini istiyorsanız, sizin için yazdığımız 4 hatadan uzak durmalısınız.

1- Hayatı Standartlaştırmak
hayatı standartlaştırmak
Düşündüğünüzde yaratıcılığınızı ortadan kaldıran nedenlerden birinin, hayatınızı stabil hale getirmek olduğunu fark edersiniz. İş yaşamındaysanız sabah uyandığınız, akşam eve gittiğiniz vakitler, ne yiyip ne içtiğiniz, diyalog halinde olduğunuz kişiler gibi birçok şey sabittir. Kendinizi bu monotonluğun dışına atmadan da, yaratıcılığınızı keşfetmenin ya da onu uyandırmanın çok zor olduğunu sizlere söylemeliyiz. Ara sıra da olsa, aracınız varsa bile işinize yürüyerek gidip gelmek, yemeklerinizi işinizle bağlantısı olmayan insanlarla yemek, izin günlerinizi doğa yürüyüşü yaparak değerlendirmek, size pozitif enerji veren insanlarla iletişim kurmak gibi çok basit değişikliklerle yaratıcılığınızı, aktif hale getirebilirsiniz.

2- Taklitçi Olmak
iş fikri çalmak
Çevrenize şöyle bir baktığınızda, çoğu işletmenin aynı konsept üzerinden hareket ettiğini rahatlıkla fark edersiniz. Aynı ürünler, reklamlar, pazarlama stratejileri, indirimler vs. Size, yaratılıcılığı öldürmemeniz için ise önerimiz, asla başkalarına bakarak strateji geliştirmemenizdir. Taklit etmek işin kolayına kaçmaktır ve sıkıcı olmanın en makul yoludur. Bir farklılık oluşturmak istiyorsanız, kendinizi ortaya koymalısınız, başkasını veya başkalarını değil. Herkes aynı işi yapıyor olsa bile, aynı sektör içinde farklı sorunlara el atan kişi kazanan olur.

3- Yoğunluğa Hapsolmak
yoğunluk
Öylesine sönük bir zamanın içerisinde yaşıyoruz ki, herkesin ap ayrı problemlerinin olduğu, hayat adına koşuşturmacalar yaşadığı, zihnini ise çok yoğun ve yorgun hissettiği… Her ne kadar zor olacağını bilsekte, günün en kısacık vaktinde bile bunlardan uzak durmalısınız. Derin nefes alabileceğiniz, gözlerinizi dinlendirebileceğiniz, yakın çevrenizde varsa eğer su sesi dinleyip dinginleşebileceğiniz yani kısacası yoğunluğu üstünüzden atabileceğiniz kısa süreliğine de olsa bir ortam oluşturabilmek, yaratıcılığınızın kaybolmasının önüne geçecektir.

4- Umursamaz Olmak
umursamazlık
Hangi girişimcinin çevresinde veya dünyada olup bitenlere kayıtsız kaldığını gördünüz, duydunuz? İyi bir gözlemci olabilmek sorunlara daha iyi bir bakış açısı kazandırarak, yaratıcılığınızda ciddi artış gösterebilir. Yeni şeyler öğrenmek, sorunları daha net kavramanıza ve takdir kazanmanıza sebep olacakken, işinizle alakalı en ufak probleme dahi kayıtsız kalmamalısınız. Potansiyel müşterilerinize yoğunlaşarak ve onları dinleyerek dahi yeni şeyler keşfedebilir, ufkunuza yeni şeyler katabilirsiniz.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.