Yedikçe Zayıflatan ve Aynı Zamanda Doğal Anti-Depresan Olan Lezzet; ‘’RED DACCA’’

0
4287
kırmızı muzun faydaları

Her ülkenin kendine ait meyve ve sebzelerinin olması hepimizin malumu. Farklı iklimler, farklı lezzet ürünleriyle tüm dünyaya hizmet veriyor. Bu yazımızda, özellikle Asya da çokça üretilen bir meyveyi hep birlikte tanıyacağız:

Güney Amerika’da, Doğu Afrika’da ve Arap Emirliklerinde de üretimi yapılan ve bu yörelerdeki insanlar tarafından fazlaca kullanılan meyve,’’red dacca’’ isimli kırmızı muzdur.

tarımsal iş fikri; kırmızı muz
Red Dacca: Kırmızı Muz

Kırmızı muzun birçok faydası ve özelliği bulunmaktadır. En bilinen özelliği ise, kilo vermeye yardımcı oluşudur. Bu özelliğini kamuoyuna duyurmak için Arjantin’de bir araştırmada yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada; ‘’katılımcılar tamamen gönüllü kadınlardan oluşmuştur. Araştırmaya katılım sağlayan kadınlardan sadece, 3 ay boyunca kahvaltı yerine bir tane kırmızı muz tüketmeleri istenmiştir. Üç ay sonunda ise, istisnasız her katılımcının kilo verdiği gözlemlenmiştir.’’ Kırmızı muz, diğer muzlara nazaran daha küçük boyuttadır ve şeker oranı da daha düşüktür. Bu yüzden özellikle diyabet hastaları çokça tercih etmektedir. Bir diğer özelliği ise, doğal bir anti-depresan oluşudur.

Not: Red Dacca’nın, sadece kabuğu kırmızıdır. Olgunlaştığında ise, mor rengini anımsatmaktadır.
red dacca
Kırmızı muz üretiminde şartlar, neredeyse bilindik muz üretimde olduğu gibidir. Sadece biraz daha sıcak bir iklim istemektedir. Türkiye’de üretimi hobi amaçlı olsa da yapılmıştır. Hatta yakın zamanda Alanya’da, tarımsal faaliyetlere ilgi duyan bir kişi Ekvator’dan tohum temin ederek deneme ekimi yapmış ve tüm yetiştirme sürecini de sosyal medya hesaplarından paylaşmıştır. Elde ettiği sonuç ise, %100 başarıdır. Mersin’in Anamur ilçesinde de deneme ekimleri yapılmış olup, buradaki denemelerden de olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ancak, Anamurlu muz üreticileri kırmızı muzun kendi muzlarına rakip olamayacağını düşünmektedir.

Bizleri ilgilendiren en önemli özelliği ise, bu muzun ekonomik anlamda Türkiye’ye pazarına girmemiş olmasıdır.Henüz pazarı oluşmamışken ve ekonomik anlamda üretimi yapılmazken, bu ürünün usta girişimcilerin dikkatini çekebileceğini düşünmekteyiz. Gerekli çalışmalar yürütülür ve ekonomik kazanç anlamında üretimi gerçekleştirilebilirse, ciddi gelir sağlayacak bir ürün olarak değerlendirilebilir.

Bir başka yazımızda yeni fikirlerde buluşmak üzere, UstaGirişimci’yle kalın…