Yemek Yapmayı Sevenler için, 7 İş Fikri!

0
1468
yemek yapmayı sevenler için iş fikri

Kim yemek yemeyi sevmez ki? Yemek pişirmekten ve yemeklerin diğer özel yönlerinden hoşlanıyorsanız, evinizde bu alanla ilgili bir iş kurmak sizin için bir gelir kapısı olabilir. Sizinle paylaşacağımız 7 fikir, yemek sevginizi daha da artırmanızı, paylaşmanızı ve onu bir yaşam felsefesi olarak görmenizi amaçlamaktadır:

1- Unlu Mamüller Yapma ve Satma

unlu yiyecekler yapmak

İnsanlar genelde bu tarz ürünlere bayılırlar. Kahvaltıda ev yapımı kek, ekmek çörek, açma, kete… Dumanı üstünde tüten bu ürünlere bayılmamak elde mi? Hem sadece kahvaltılar içinde değil, çay keyiflerinin vazgeçilmezi bisküviler, tatlılar ve kurabiyeler oldukça tercih edilen ürünlerdir. Bu ürünlerin sevgisinden yararlanarak kazanç elde edebilirsiniz. Özellikle hamur işi alanında iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, glutensiz, şekersiz ve organik gibi daha fazla nişler belirleyerek hizmet verebilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu ürünlerin önce kısmi reklamını yaparak evlere ve iş yerlerine göndererek, pastanelerle anlaşarak, internet üzerinden yayınlayarak ya da kendi açacağınız küçük bir fırınla doğrudan tüketicilere satabilirsiniz.

2- Özel Ürünlerinizi Sergilemek

kişinin kendisine özel tarifi sunmak
kendinize ait özel yiyecekler yapmak

Hiç kimsenin yapamadığını ve sadece kendinize ait olan bir tarifiniz var mı? Reçel, kahve, çikolata, pasta, tatlı veya kendinizin özel olarak isimlendirdiği yenilebilir bir ürününüz varsa, başkalarının da bunları tatmasını sağlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Bu tarz ürünlerde dikkat çektiği için oldukça talep görmektedir. Özellikle fuarlar, kermesler ve tabiî ki de sosyal medyalarda.

3- Yemek Servisi Hizmeti

etkinlikler için yemek hazırlamak
yemek servisi hizmeti

Etkinlikler için çeşitli yemekler hazırlamak istemez misiniz? Yemek servisi hizmeti, biraz zor olsa da oldukça popüler bir alandır. Hem yeni başlayacağınız için, öyle geniş kapsamlı yerlere yemek vermenizde düşük bir ihtimaldir. Bunu daha sonra düşünmelisiniz. Yapmanız gereken, herhangi bir etkinlik türü ve belirleyeceğiniz yiyecekler üzerine uzmanlaşmak olacaktır. Örneğin, kadın günlerine, iş toplantılarına ve kreşlere yemek servis hizmetinde bulunabilirsiniz. İşinizi büyütmek ise size kalmış.

4- Kişisel Şeflik

meşgul olan aileler için yemek hizmeti vermek
kişisel şeflik yapmak

Eğer sadece yemek pişirmekten hoşlanıyorsanız, yani yemek servisi gibi geniş kapsamlı hizmet vermeyi düşünmüyorsanız, bir başka seçenek olan kişisel şefliği düşünebilirsiniz. Meşgul aileler genellikle yemek pişirmek için zamana veya arzuya sahip değildirler. Onlar, sağlıklı yemekler yiyebilmek için başkalarını işe alırlar. Birçok kişisel aşçı da bu şekilde devreye girmiş olur. Özellikle uzmanlaşmayı da düşünebilirsiniz. Örneğin, alerji kısıtlı diyetler gibi özel ihtiyaçları olan aileler için yemek pişirebilirsiniz.

5- Yemek Öğretmenliği

yemek yapmayı bilmeyenlere, yemek yapmayı öğretmek
yemek öğretmenliği

Birçok insan yemek pişirme yeteneğinin olduğunu ancak nasıl yapılacağını bilmediğini ifade eder. Bu yüzden açıp tarifler okurlar, video izlerler. Eğer insanlara yemek konusunda bir şeyler öğretebileceğinizi düşünüyorsanız, kendi youtube, instagram ve Facebook kanalınızı oluşturarak bir e-yemek öğrenme kursu başlatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sabırla videolarınızı hazırlamak ve takipçilerinizi beklemek olacaktır.

6- Beslenme Koçluğu

insanlara sağlıklı yiyecek önerilerinde bulunmak
beslenme koçluğu

İnsanlar sağlıklarıyla ilgili olan yiyeceklerin neler olduğunu ve nasıl hazırlayacaklarını merak ederler. Bir beslenme koçu, başkalarının sağlık hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan ve beslenme planı tasarlayan kişidir. Bazı müşteriler, diyabet veya gıda alerjisi gibi özel sorunlara sahip olabilir ya da vegan veya glutensiz gibi belirli bir diyet türünü takip etmek isteyebilir. Kayıtlı bir diyetisyen veya beslenme uzmanı olmanıza gerek yoktur ancak bu durum güvenilirliğinizi etkileyebilir. Alacağınız çeşitli sertifikalarla bu alanda hizmet vermeyi düşünebilirsiniz. ( Hem bir diyetisyen hem de yemek yapmayı seven biriyseniz hiçbir sorun yok 🙂

7- Yemek Blogu Oluşturmak

yemek tarifi sitesi kurmak
yemek tarifi blogu

Yemek sevgisinden para kazanmaya başlamanın en hızlı ve en kolay yollarından biri bir yemek blogudur. Tariflerinizi metin veya video yoluyla blogunuzda çok rahat bir şekilde paylaşabilirsiniz. Burada herhangi bir satış yapmayacaksınız. Ancak blogunuzun üzerinden alacağınız reklamlar, kurabileceğiniz ortaklıklar ve düşünürseniz yazacağınız yemek kitapları üzerinden gelir elde edebilmeniz mümkündür.
(konuyla alakalı olarak, bir yemek blogunu nasıl oluşturmanız gerektiğini sizlerle paylaşacağız)

UstaGirişimci ile kalın…