Yeni Kurulan İşletme Sahiplerinin, Özellikle Uzak Durmasını İstediğimiz 5 Hata!

0
1539
yeni kurulan işletme nasıl başarı sağlar

Yeni Kurulan İşletmelerin %80’i, İlk 18 Ayında Başarısız Oluyor. Bu oran sizce de yüksek değil mi? Daha öğrenemeden ve işletmenizi sağlam temeller üzerine oturtmadan yapacağınız hatalar sonunuzu getirebilir. Bizlerde sizin başarı şansınızı artırmak için, kaçınmanız gereken hataları sıralayalım istedik.

1- Egonuza Sahip Çıkın
ego
Kötü bir sonuçla karşılaşmanızı sağlayacak en büyük nedenlerden biri bilgisizlik veya tecrübesizlik değil, sizin benlik algınızı bir kenara koymamanızdır. İşletme sahipleri eğer, ben ne düşünürsem doğrudur algısıyla hareket eder ve dış çevresindeki düşüncelere kapalı bir tutum izlerse başarısızlık onlar için kaçınılmazdır.

2- Çalışanlarınızın Her Birini Ayrı Değerlendirin
çalışanları değerlendirmek
İnsanları yönetebilmek ve yönlendirebilmek başlı başına bir yetenektir. Çalışanlarınız sizin en değerli varlığınızdır. Sizin asıl işiniz ise, çalışanlarınızdan en iyi şekilde yararlanmaktır bunu yapabilmenizin en iyi yoluda her birini birey olarak algılamanızdan geçer. Her insanı motive edecek veya onların tepki vermesini sağlayacak nedenler birbirinden farklıdır. Eğer sizde her çalışanınızı ayrı ayrı değerlendirmeyi başarıp, onları nasıl motive edeceğinizi bilirseniz, onların performansını artırarak işinize katkı sağlayabilirsiniz.

3- Çalışan Alma Konusunda Aceleci Olmayın
işe almak
Yeni bir iş kurduğunuzu unutmayın. Alacağınız her bir çalışanın işinize etkisi farklıdır. Alacağınız her kişinin ekibe uygun olup olmadığını, yeteneklerini, vizyonunuza dâhil olup olmayacağını ve referansları gibi konuları uzunca irdelemeniz ciddi bir hata yapmanızın önüne geçebilir.

4- Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Belirleyin
güçlü ve zayıf yönler
Günümüzdeki en iyi yöneticiler, neler yapabileceklerini ve neler yapamayacaklarını çok iyi biliyorlar. Sizinde kendinizi bu konuda değerlendirmeniz gerekir. Eksiğini tamamlamanın veya fazla olanı azaltmanın en iyi yöntemi budur.

5- Plansız Hareket Etmeyin
yüksekten uçmak
B. Franklin’in bir sözüyle anlatalım, ‘’ Plan yapmıyorsan, başarısız olmayı planlıyorsundur.’’

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.