Yumurtayı Organikleştiren İş Fikri; Salma Tavukçuluk!

0
4681
organik tavuk çiftliği kurmak istiyorum

Organik ürünlere talebin bir hayli arttığı günümüzde, oldukça revaçta olan bir hayvancılık dalıyla karşınızdayım. Bu yazımızda sizlerle salma tavukçuluk nasıl yapılır ve ne kazandırır? Sorularına cevap arayacağız.

Salma tavukçuluk, organik tavukçuluk ya da gezen tavuk isimleriyle anılan bu alana rağbet bir hayli fazla. Organik yumurta tedarik etmek isteyen müşteri çok fazla olunca, usta girişimciler de boş durmadı ve devasa bir sektör doğdu.
gezen tavuk çiftliği kurmak
Salma tavukçulukta en temel amaç; ‘’tavukların rahat ve geniş bir alanda serbestçe dolaşmalarını, böylece edinilen yumurtaların da organik olmasını sağlamaktır.’’ Bu alana uygun verimli birkaç tavuk türü bulunmaktadır. Bunların en çok tercih edileni ise, Atak-s cinsi tavuktur. Hastalıklara dayanıklı olması ve yüksek verimi sayesinde fazlaca tercih edilmektedir. Bu tavuk yılda ortalama 300 yumurta vererek, bu alanın en gözde hayvanı haline gelmiştir.

İLGİLİ:http:Çiftlik-Kurmak-İsteyen-Girisimcilerin-Mutlaka-Tanimasi-Gereken-14-Buyukbas-Hayvan-Turu/

Bu işi yapabilmeniz için öncelikle uygun bir yeriniz(araziniz) olmalıdır. Kapalı kümes ve hayvanların gezebileceği tel örgüyle çevrilmiş yeşil bir alan olmazsa olmazımız konumundadır. Kapalı alanda metre kareye en fazla 6 tavuk, serbest alanda ise metre kareye en fazla 4 tavuk denk gelecek şekilde ayarlama yapılmalıdır. Tavukların yumurtlayacağı folluklar 4 tavuğa 1 adet olmalıdır. Yine aynı oranda suluklar konulmalıdır. Bunların yanı sıra kapalı kümes, yüksek tavan, havalandırma ve kümesin giriş ve çıkış kapısı güney yönlü olmalıdır. Kümes sıcaklığı ise 20 derece dolaylarında olmalıdır. Piyasa da komple kümes kurulumu ve tavuk tedariği yapan birçok firma bulunmaktadır. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak ve tavuk satın almak için bu tür bir satıcıya ulaşabilirsiniz. Tavukların yavru ve gençlik dönemlerinde farklı yemlerle beslenmesi gerekirken, hastalıklara karşı da kesinlikle aşılanması gerekmektedir. Tavuklar olgunlaştığında, aşı takvimi ve beslenme periyotları değişiklik gösterir. Tavuk fiyatları ise piyasada 15-20 TL aralığında farklılık göstermektedir.
organik yumurta işi ne kazandırır
Şimdi gelelim, kurmak istediğimiz bir çiftliğin maliyetine ve kazancına;
500 tavukluk bir çiftlik kurmayı düşündüğümüzü varsayalım: Kurulum yapıldıktan sonra elektrik, su, aşılar ve yem maliyetimiz yıllık yaklaşık 13000 TL’dir. Bir tavuğunda yılda ortalama 250 yumurta verdiğini varsayarsak, yıllık üretimimiz yaklaşık 125 bin yumurta olacaktır. (Tecrübeye göre işçilik ya da kira gibi maliyetleri maliyetlerde oluşabilmektedir.) Tüm bunların yanında 500 tavuk ile ürettiğimiz yumurtaların tanesini 50 kuruştan sattığımızı düşünürsek, yılda bu çiftlikten yaklaşık 60 bin TL gelir elde edebilmemiz mümkün olacaktır.

NOT: Tavuk çiftliği kurmak ve yumurta üretimi yapabilmek için ruhsat almanız gereklidir. Aynı zaman da bu sektör için KOSGEB’in girişimcilere kredi ve hibe desteği sağladığını da unutmayın. Ayrıyeten, her girişimcilik faaliyetinde olduğu gibi bu faaliyette de, pazar oluşturmadan piyasaya girmek büyük risk taşımaktadır.

Maliyetleri en aza indirgeyebilmeniz adına, kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz tavuk yuvalarından bazı örnekleri sizler için paylaşıyoruz:

organik tavukçuluk nasıl yapılır