Zamanında Evlerin Bodrumlarında Yetiştirildi, Şimdiyse Devasa Bir Sektör Haline Geldi; ‘’Mantar’’

0
2617
tarımsal iş fikri, mantarcılık

Bu yazımda sizlerle son zamanların usta iş fikirlerinden olan, üretimi oldukça basit ve karlı bir iş olan mantarı inceleyeceğiz. Lezzeti kişiden kişiye göre değişebilir ancak besleyiciliği konusunda kimsenin şüphesi yoktur.Modern tesislerden tutunda, basit alt yapıya sahip küçük üreticilere kadar birçok insan bu besin sayesinde güzel paralar kazanıyor.
kültür mantarcılığı nasıl yapılır
Mantar, aslında doğada kendiliğinden yetişen bir üründür. 1000 kadar çeşidi bulunur ve bunun sadece 20 tanesi insanlar tarafından tüketilebilir. Yani 20 çeşit zehirsiz mantar bulunurken, geri kalanlar ise insanlar için zehirlidir.

Usta girişimciler, bu besini doğal ortamlarının dışında üretmeyi başararak takdire şayan bir başarıya imza atmışlardır. Günümüzde ise bu ustaların sayesinde, mantar üretimi için birçok basit yöntem bulunmaktadır. Şimdi hem bunları inceleyelim ve hemde bu işten nasıl para kazanılır hep birlikte öğrenelim:
kültür mantarı üretme işi
Genel özellikleri ile mantar üretiminde bilmemiz gereken en önemli nokta, mantarın gün ışığına ihtiyaç duymadığıdır. Mantar için gerekli olan şey hafif hava akımlarıdır. Yani, karanlık ortamlarda yetiştirilebilir. İhtiyaç duyduğu diğer önemli şey ise, nemdir. Mantar nemi çok sever. Öyle ki yetiştirildiği kompost ve hava % 85 e kadar nemli olabilir.

Peki, bu ‘’kompost’’ dediğimiz şey nedir?
kompost nedir
Kompost, mantarın üretileceği toprağın adıdır. Farklı kompost hazırlama yöntemleri vardır. Genel olarak; at gübresi, saman, kireç tozu ve kumlu toprak kombinasyonlarından oluşur. Bunun yanında; kahve posası, çay posası, büyükbaş hayvan gübresi, tavuk gübresi gibi materyaller de kompost için kullanılabilmektedir. Kompost hazırlama işlemi ekim zamanından önce yapılır. Tamda hazır bu konuya değinmişken sizlere yaygın olarak kullanılan ve oldukça verimli bir kompost nasıl hazırlanır? Bahsetmek istiyorum:
mantar kompostu nasıl yapılır
At gübresi ve saman karıştırılır. 10 gün bekleyen bu karışım kireç tozu eklenerek ve sulama yapılarak karıştırılır. Bir hafta kadar bu işleme devam edilir. Kompostu güçlendirmek adına az miktarda tavuk gübresi ilavesi ile mantar tohumları da komposta eklenir ve yine az miktarda kumlu toprak yardımıyla kompost hazır hale getirilir.
mantar tohumu
Mantar tohumu ise, farklı yöntemlerle elde edilebilir. Bunun için araştırmalar yaparak uygun tohumu nasıl elde edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak bu işi ilk defa yapacak olanlara hazır tohum satın almayı öneriyoruz.

Tüm bunları bir araya getirip hazırlayacağınız kompost, kalınlığı fazla olmayacak şekilde yayvan kaplar içerisine serilerek nemli ortamda beklemeye alınmalıdır ve devamlı püskürtme yöntemiyle sulama yapılmalıdır. Kısa süre sonra mantarların oluşmaya başladığına şahit olacaksınız. Ancak işlemimiz bitmedi… 🙂
Bunun yanında bu kompostu naylon torbalara dolduracak, tavana yani yüksek bir yere asacak ve naylon torbalara delikler açacaksınız. Bu sayede hem kompostun hava alması sağlayacak hem de açılan bu deliklerde mantarların yetişmesini sağlayacaksınız.
kültür mantarı yetiştiriciliği
Başka bir yöntem isterseniz, yayvan olarak kalıplara dolduracağınız kompostun üzerini naylon ile kapatacaksınız. Bu işleminiz, kompostun daha uzun süre ve sağlıklı bir biçimde nemli kalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda mantarları hastalıklardan koruyacaktır. Ancak unutmadan söyleyeyim, tavana torba asma yönteminde olduğu gibi naylon üzerinde delikler açarak üretime devam etmelisiniz.

Eğer bu işi başarırsanız, yetiştirdiğiniz mantarları küçük boyutlarda toplamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü büyük boyuttaki mantarlar müşteriler tarafından çok fazla tercih edilmemektedir. Her gün hasat yapılmalıdır. Zira mantar, 24 saate 2 kat büyüyebilir. Verim azaldığında ise hazırlamış olduğunuz kompostun ömrü tükenmiş demektir. Yeni kompostla üretime devam edebilirsiniz. Bu söylemiş olduğumuz yöntemlerle, çokça bilinen kültür ve istiridye mantarlarının üretimi yapabilirsiniz.
mantardan para kazanmak
Not: Tavana asma yönteminde ‘’istiridye mantarı’’ daha verimli olmaktadır.

Kompost hazırlamak için daha fazla araştırma yapmalısınız. Dediğimiz gibi birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ayçiçeği posası, talaş ve anız türü birçok madde komposta konulabilir. Tecrübe edinerek ortamınıza en uygun kompostu elde edebilirsiniz.

Türkiye genelinde kültür mantarının hal fiyatı ortalama kilo başına 3,5-7 TL arasında, İstiridye mantarının fiyatı ise 6-11 TL arasındadır.
Mantarda verim, yaptığınız üretim şekline göre değişiklik gösterir. 25 metrekare bir alanda normal şartlarda yılda 10-12 bin TL kazanmanız mümkündür.

Not: Zamanında evlerin bodrumlarında ve kullanılmayan müştemilatlarda üretilebilen bu besin, bugün modern tesislerde tam entegre edilmiş üretim tesislerinde üretilmektedir. Kosgeb, mantar üretimi yapan genç girişimcilere maddi desteğin yanında kurslarında eğitim hizmeti de vermektedir.

Bir başka yazım için UstaGirişimci de görüşmek üzere…